Warsztaty teatralne Teatr Wspólny
Organizator: PSOUU Koło w Zamościu Marcin Małecki
Adres: woj. ...
Partner: Stowarzyszenie Drukarnia Wyobraźni
Czas trwania projektu: luty 2010
Miejsce realizacji projektu: Zamość
Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy przy PSOUU Koło w Zamościu edukuje, rewaliduje oraz rehabilituje osób z upośledzeniem umysłowym. Stowarzyszenie "Drukarnia Wyobraźni" podejmuje działania artystyczne, edukacyjne i kulturalne dla dzieci, młodzieży i dorosłych.  

Projekt „Teatr Wspólny” ma na celu integrację niepełnosprawnych intelektualnie podopiecznych OREW z dziećmi i młodzieżą pełnosprawną ze Stowarzyszenia „Drukarnia Wyobraźni”. Program obejmuje dwutygodniowe warsztaty teatralne, które zostaną przeprowadzone przez reżysera z Teatru Nowej Sztuki „Studio Teatralne PRO FORMA” z Gliwic, współdziałającego z „Nieprzetartym szlakiem”, zajmującym się arteterapią osób upośledzonych. W trakcie prac nad przygotowaniem spektaklu uczestnicy będą mogli odkrywać i doskonalić swoje talenty i umiejętności. Tematem zajęć praktycznych będzie terapia ruchem, zastosowanie rytmu, podstawowe ćwiczenia oddechowe i emisyjne, praca nad elementami scenografii i kostiumami. W drugim tygodniu warsztatów do dzieci niepełnosprawnych przyłączą się ich rodzice: dzieci będą uczyć ich elementów wypracowanych poprzednio przez siebie. Finałem przedsięwzięcia będzie spektakl i wspólna zabawa.
Aktywność artystyczna jest wspaniałym narzędziem integralnego i harmonijnego rozwoju oraz szeroko rozumianej terapii: rozwija wrażliwość i zdolność wyrażania uczuć, ułatwia doświadczanie piękna, rekompensuje braki, wyzwala proces stałego przekraczania własnych ograniczeń. Jest to nowoczesna edukacja kulturalna, która nie tylko naucza, ale i pozwala doświadczać.
Program warsztatów będzie cennym materiałem dla nauczycieli i terapeutów pragnących organizować podobne zajęcia. Narzędzia i metody zostaną zaprezentowane na konferencjach metodycznych dotyczących teatroterapii, oligofrenopedagogiki, na przeglądach teatralnych, szkoleniach i warsztatach .
 

Więcej ▼ Mniej ▲
Dodaj komentarz
Komentuj
Imię lub nick
treść

zobacz pomysły uwolnione w edycjach Akademii OrangeAkademia Orange - Licencja
O ile nie jest to stwierdzone inaczej, to materiały prezentowane w tym serwisie, stworzone w ramach programu Akademia Orange, są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz autorów poszczególnych materiałów. (Więcej informacji o licencjonowaniu materiałów Akademii Orange).


ikona facebook