Zachęta na kółkach
Organizator: Zachęta - Narodowa Galeria Sztuki
Adres: woj. ...
Partner: Szkoła Podstawowa w Miesiączkowie
Czas trwania projektu: październik 2009 - maj 2010
Miejsce realizacji projektu: Miesiączkowo, Gołkowo
Projekt "Zachęta na kółkach"  powstał po to, by wprowadzić sztukę współczesną do małych wiejskich szkół, by zainteresować dzieci patrzeniem i tworzeniem, by stworzyć narzędzia i pomysły dla nauczycieli pomocne w prowadzeniu zajęć związanych ze sztuką i plastyką.  

Bezpośrednią grupą docelową była setka dzieci z dwóch szkół podstawowych w województwie kujawsko-pomorskim: z Miesiączkowa i Gołkowa, oraz nauczyciele z regionu. Celem projektu było przeprowadzenie cyklu 3 warsztatów ze sztuki współczesnej w każdej ze szkół, szkolenie dla nauczycieli oraz wystawa prac dzieci.

Tematy warsztatów oparte były na wystawach pokazywanych w Zachęcie. Dzieciom pokazywaliśmy prezententacje multimedialne z reprodukcjami dzieł sztuki. Drugą część warsztatów stanowiły zajęcia plastyczne dostosowane do tematu wystawy. Staraliśmy się działać spontanicznie i nieschematycznie. Odwoływaliśmy się do wyobraźni dzieci, ich odczuwania i doświadczenia. Pokazywaliśmy, że sztuka współczesna jest obecna wokół nas, bywa pomocą w rozumieniu świata i jego złożoności. Pracowaliśmy w dużych grupach, ze sprzętem elektronicznym (aparat cyfrowy, komputer, drukarka), który rzadko wykorzystywany jest w tamtejszych szkołach. Dzięki tym narzędziom dzieci stworzyły prace plastyczne.

Drugim ważnym filarem projektu było szkolenie dla nauczycieli przeprowadzone w Miesiączkowie i prezentacja „pomocy naukowych” czyli 2 prezentacji/scenariuszy multimedialnych lekcji. Materiały na płytach zostały przekazane nauczycielom i umieszczone w Internecie na stronie Zachęty http://www.zacheta.art.pl/page/view/86/edukacja-materialy-do-pobrania

Zakończeniem tej edycji „Zachęty na kółkach” było zorganizowanie Dnia Dziecka w Gołkowie dla wszystkich dzieci i nauczycieli biorących udział w projekcie. Zrobiliśmy wystawę prac dzieci, które powstawały na kolejnych warsztatach, prezentację zdjęć dokumentujących nasze działania i pokaz filmu - reporterskiego zapisu warsztatów. Zorganizowaliśmy uroczysty wernisaż i wykonaliśmy z dziećmi szablony, którymi ozdobiliśmy jedną ze ścian szkoły. Wyszło naprawdę pięknie!

Wierzymy głęboko, że nasze działania wypełniają lukę edukacyjną, że otwierają oczy i głowy, że służą rozbudzaniu kreatywności i przyczyniają się do bardziej przyjaznego postrzegania sztuki współczesnej.

 

Więcej ▼ Mniej ▲
Dodaj komentarz
Komentuj
Imię lub nick
treść

zobacz pomysły uwolnione w edycjach Akademii OrangeAkademia Orange - Licencja
O ile nie jest to stwierdzone inaczej, to materiały prezentowane w tym serwisie, stworzone w ramach programu Akademia Orange, są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz autorów poszczególnych materiałów. (Więcej informacji o licencjonowaniu materiałów Akademii Orange).


ikona facebook