Moja przygoda z książką
Organizator: Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Chocianowie
Adres: Kościuszki 3, 59-140 Chocianów, woj. dolnośląskie
Partner: Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II, Chocianowski Ośrodek Kultury
Czas trwania projektu: styczeń–czerwiec 2013
Miejsce realizacji projektu: Chocianów
Celem projektu jest nowoczesna edukacja czytelnicza oraz rozwój zdolności twórczych i artystycznych. Uczestnicy będą tworzyli własne książki, biorąc udział we wszystkich etapach ich powstawania: od produkcji papieru przez tworzenie grafiki i składanie tekstu po akcję promującą gotowy produkt. Na projekt składa się cykl zajęć związanych z techniczną stroną powstawania książki (warsztaty papiernicze oraz drukarskie) oraz warsztaty poświęcone pisaniu i ilustrowaniu. Ukoronowaniem działań będzie tygodniowa wystawa prac uczestników. Dzięki projektowi dzieci poznają historię druku oraz współcześnie wykorzystywane przy produkcji książek metody i techniki. W ramach projektu zostaną stworzone książeczki dla dzieci. Powstaną również scenariusze zajęć edukacyjnych, które mogą być pomocą dla bibliotek w promocji czytelnictwa.

Projekt ma być atrakcyjną formą spędzania wolnego czasu oraz uczyć przez zabawę. Na każdym z warsztatów poświęconych kolejnym etapom powstawania książki uczestnicy będą spotykali się z fachowcami z danej dziedziny: zarówno z autorem popularnych książek dla dzieci oraz ilustratorem, jak i osobami, które na co dzień zajmują się nowoczesnymi technikami druku. Istotna część projektu związana jest z warsztatami, które mają stymulować twórczy, literacki i językowy rozwój dzieci. Zapewnienie alternatywnych w stosunku do lekcji szkolnych zajęć ma za zadanie pokazać dzieciom nowe oblicze kultury, zaspakajając jednocześnie ich ciekawość związaną z powstawaniem książek.

Ścisła współpraca między organizatorami projektu – biblioteką, szkołą podstawową oraz ośrodkiem kultury – wpływa na zwiększenie integracji lokalnej, zapewnia odpowiednie nagłośnienie akcji oraz dotarcie do dużej liczby osób, które będą zainteresowane udziałem w warsztatach oraz organizowaną po nich wystawą książek.

Więcej ▼ Mniej ▲
Dodaj komentarz
Komentuj
Imię lub nick
treść

zobacz pomysły uwolnione w edycjach Akademii OrangeAkademia Orange - Licencja
O ile nie jest to stwierdzone inaczej, to materiały prezentowane w tym serwisie, stworzone w ramach programu Akademia Orange, są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz autorów poszczególnych materiałów. (Więcej informacji o licencjonowaniu materiałów Akademii Orange).


ikona facebook