Rękodzieło tradycyjne w praktyce - Reaktywacja
Organizator: Fundacja OVO dla Kultury i Edukacji
Adres: 50-326 Wrocław, woj. dolnośląskie
Partner: Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu - Oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu
Czas trwania projektu: styczeń-maj 2011
Miejsce realizacji projektu: Wrocław
Stworzymy w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu miejsce dla aktywnego poznawania sztuk rękodzielniczych przez młodych wrocławian, którzy na bazie technik tradycyjnych i przekazu międzypokoleniowego (dzięki obecności starszych osób), będą tworzyć własne współczesne dzieła.

Podczas cyklicznych spotkań (2 x w miesiącu + 1 warsztat integracyjny 3-dniowy) uczestnicy zapoznają się z tajemnicami warsztatu, przejdą proces od projektu do wykonania własnego dzieła, by na koniec zaprezentować się w galerii internetowej oraz na internetowej liście dyskusyjno-informacyjnej. Dzięki współpracy uczestnicy będą wspólnie rozwiązywać problemy, szukać własnych rozwiązań, współdziałać, pomagać sobie wzajemnie, wymieniać się wzorami, czerpać inspirację z obserwacji innych osób czy zbiorów Muzeum Etnograficznego. Wraz z młodymi uczestnikami zaprosimy do programu osoby starsze (rodziców, dziadków - pielęgnujących umiejętności w zakresie rękodzieła) umożliwiając przekaz międzypokoleniowy. Tematem zajęć będzie art. rękodzieło tradycyjne z różnych kultur, m.in: biżuteria łemkowska (krywulka), tkactwo (tabliczki, krosna), koronczarstwo (koronka igłowa, koniakowska, brugijska), pisankarstwo, filcowanie. Bazując na tradycyjnych wzorcach i technikach, wzbogacimy warsztat o współczesną wiedzę na temat rękodzieła, sztuki oraz współczesne wzornictwo. Uczestnicy programu staną się współtwórcami wystaw przynosząc swe wyroby.

Więcej ▼ Mniej ▲
Dodaj komentarz
Komentuj
Imię lub nick
treść

zobacz pomysły uwolnione w edycjach Akademii OrangeAkademia Orange - Licencja
O ile nie jest to stwierdzone inaczej, to materiały prezentowane w tym serwisie, stworzone w ramach programu Akademia Orange, są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz autorów poszczególnych materiałów. (Więcej informacji o licencjonowaniu materiałów Akademii Orange).


ikona facebook