Oswoić muzeum
Organizator: Muzeum Miasta Jaworzna
Adres: 43-600 Jaworzno, woj. śląskie
Partner: Szkoła Podstawowa nr 19 w Jaworznie, Jaworzno
Czas trwania projektu: styczeń-czerwiec 2012
Miejsce realizacji projektu: Jaworzno
 Projekt „Oswoić muzeum” będzie miał formę warsztatów poświęconych historii sztuki, które poprzez różne formy aktywności utrwalą wiedzę dotyczącą tego tematu. Uczestnicy warsztatów stworzą pięć „żywych obrazów” będących ich własną interpretacją wybranych dzieł sztuki. Postarają się przy tym odtworzyć przedstawione postaci, kostiumy, nastrój i otoczenie przy pomocy prostych środków takich jak papier, tkanina, sznurek. Część grupy wcieli się w postaci występujące w obrazie, a pozostali uczestnicy zajmą się pracą dziennikarską prowadząc wywiady z ulicznymi widzami. Reakcje odbiorców „żywych obrazów” wraz z całą dokumentacją projektu (zdjęcia, przemyślenia) będą gromadzone i udostępniane w Internecie stając się impulsem do dalszej dyskusji na temat potrzeby udziału kultury i sztuki w naszym życiu. W końcowej fazie projektu na fasadzie muzeum zostanie wyświetlony film dokumentacyjno-naukowy, odbędą się też wystawy fotograficzne.

 Projekt ma na celu zachęcenie młodzieży do zdobywania wiedzy na temat historii sztuki oraz zainteresowanie ich aktywnością artystyczną i kulturalną. Poszerzy ich wiedzę na temat historii sztuki i udowodni, że obcowanie z kulturą wysoką nie musi być nudne. Prezentacja materiałów stworzonych podczas warsztatów w jaworznickim muzeum sprawi, że młodzi ludzie oswoją to miejsce i muzeum stanie się dla nich bardziej atrakcyjne.
Projekt jest skierowany do dzieci i młodzieży z małej miejscowości, które są zagrożone wykluczeniem kulturowym. Pokazuje aktywne i twórcze sposoby spędzania wolnego czasu uświadamiając uczestnikom, że z roli biernych obserwatorów mogą stać się inicjatorami wydarzeń kulturalnych w swojej miejscowości. Pokazuje też Internet, a w szczególności portale społecznościowe, jako miejsca, w których można dyskutować i wymieniać doświadczenia docierając do dużej grupy odbiorców.

Więcej ▼ Mniej ▲
Dodaj komentarz
Komentuj
Imię lub nick
treść

zobacz pomysły uwolnione w edycjach Akademii OrangeAkademia Orange - Licencja
O ile nie jest to stwierdzone inaczej, to materiały prezentowane w tym serwisie, stworzone w ramach programu Akademia Orange, są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz autorów poszczególnych materiałów. (Więcej informacji o licencjonowaniu materiałów Akademii Orange).


ikona facebook