Miasto. Szukam!
Organizator: Instytut Kultury Miejskiej
Adres: ul. Długi Targ 39/40, 80-830 Gdańsk, woj. pomorskie
Partner: Politechnika Gdańska, Gimnazjum nr 9 w Gdańsku, Gdański Inkubator Przedsiębiorczości STARTER, Trojmiasto.pl
Czas trwania projektu: styczeń – czerwiec 2015
Miejsce realizacji projektu: Gdańsk
URL: http://www.ikm.gda.pl/
Projekt „Miasto. Szukam!” to cykl warsztatów dla młodzieży, których wspólnym mianownikiem są utwory z domeny publicznej. Celem projektu jest popularyzacja wiedzy na temat tych zasobów, jako części dziedzictwa, która należy do nas wszystkich i z której możemy swobodnie korzystać.

Uczestnicy wezmą udział w warsztatach z wyszukiwania informacji dotyczących własnej dzielnicy, lokalnej społeczności i historii. Zorganizowane zostaną zajęcia z opracowania graficznego i projektowania na bazie wyszukanych w domenie publicznej grafik i zdjęć, zakończone realizacją zaprojektowanych gadżetów. Młodzież weźmie udział w warsztatach z kreatywnego pisania - również opartych o inspirujące teksty, ogłoszenia lub np. wypisy z przedwojennych kronik kryminalnych. Młodzi twórcy zostaną zaproszeni do podzielenia się swoimi tekstami i zamieszczenia ich w serwisie szukamy.org, będącym małym przeglądem domeny publicznej, działającym pod patronatem Instytutu Kultury Miejskiej. Uczestnicy będą mogli odkryć nowe możliwości, jakie tkwią w domenie publicznej. Mają też szansę, dzięki poznaniu utworów z domeny publicznej, odkryć własne talenty do grafiki, projektowania, pisania, czy przedsiębiorczości. Pomysły, które pojawią się na warsztatach, będą wspólnie realizowane. Projekt odpowiada na potrzeby rozwijania kompetencji medialnych u młodych ludzi. Wyszukiwanie wiarygodnych źródeł, poznanie podstaw prawa autorskiego, a także umiejętności związane z korzystaniem z bibliotek i repozytoriów cyfrowych będą coraz istotniejsze. Rezultatem projektu będzie publikacja dla nauczycieli, animatorów i edukatorów, zawierająca scenariusze zajęć, bazujące na utworach z domeny publicznej.
 

Więcej ▼ Mniej ▲
Dodaj komentarz
Komentuj
Imię lub nick
treść

zobacz pomysły uwolnione w edycjach Akademii OrangeAkademia Orange - Licencja
O ile nie jest to stwierdzone inaczej, to materiały prezentowane w tym serwisie, stworzone w ramach programu Akademia Orange, są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz autorów poszczególnych materiałów. (Więcej informacji o licencjonowaniu materiałów Akademii Orange).


ikona facebook