Lipowa 2010 Reaktywacja
Organizator: Fundacja Wspierania Sztuki Ulicy Outline / Urban Forms
Adres: woj. ...
Partner: Rada Osiedla Stare Polesie, Szkoła Podstawowa nr 26, Łódź
Czas trwania projektu: maj-czerwiec 2010
Miejsce realizacji projektu: Łódź
Jako FUNDACJA URBAN FORMS, na przestrzeni maja i czerwca 2010 r. byliśmy w trakcie realizacji projektu na Starym Polesiu (dzielnica w centrum Łodzi), kierowanego do lokalnej społeczności, a szczególności do zamieszkującej tamtejszą okolicę młodzieży. Grantodawcą całego przedsięwzięcia była Akademia ORANGE. Projekt zakładał rewitalizację miejską tej części Łodzi oraz miał za zadanie wprowadzić miejscową młodzież w świat szerokopojętej sztuki i kultury ulicy, dając jednocześnie możliwość uczestnictwa w różnych przedsięwzięciach artystyczno-sportowych. Celem projektu była promocja ulicznych, alternatywnych sposobów spędzania wolnego czasu oraz zaprezentowanie kreatywnych form miejskiej aktywności, których uprawianie nie jest związane z wysokimi kosztami finansowymi.

LIPOWA 2010 REAKTYWACJA

Na przestrzeni maja i czerwca 2010 r. byliśmy w trakcie realizacji projektu na Starym Polesiu (dzielnica w centrum Łodzi), kierowanego do lokalnej społeczności, a szczególności do zamieszkującej tamtejszą okolicę młodzieży. Grantodawcą całego przedsięwzięcia była Akademia ORANGE. Projekt zakładał rewitalizację miejską tej części Łodzi oraz miał za zadanie wprowadzić miejscową młodzież w świat szerokopojętej sztuki i kultury ulicy, dając jednocześnie możliwość uczestnictwa w różnych przedsięwzięciach artystyczno-sportowych. Celem projektu była promocja ulicznych, alternatywnych sposobów spędzania wolnego czasu oraz zaprezentowanie kreatywnych form miejskiej aktywności, których uprawianie nie jest związane z wysokimi kosztami finansowymi.


3 maja, na skwerku znajdującym się przy ulicy Lipowej 44, miał miejsce Piknik, który był zapowiedzią przyszłych wydarzeń na ulicy Lipowej. W trakcie Pikniku można było przyjrzeć się pokazom trialu rowerowego, sztuki uliczno-cyrkowej (żonglerka, diabolo, poi) oraz footbagu (popularnej zośki - małej, szmacianej piłeczki). Na specjalnie ustawionym koszu, odbył sie konkurs rzutów oraz rozegranych zostało kilka meczów koszykówki. Ponadto, zgromadzona młodzież, mogła wziąć udział w konkursie "gry w bule", a także spróbować swoich sił w graniu na bębnach. Zapewniliśmy również darmowy poczęstunek oraz wiele nagród dla zwycięzców i uczestników poszczególnych konkursów. Zwieńczeniem całego Pikniku był efektowny pokaz fireshow, stworzony przez łódzkich artystów ulicznych.

Zdjęcia z Pikniku można obejrzeć tu:

www.urbanforms.org/index.php/Galeria/pl/1/streetart/


Niezwykle istotnym punktem projektu, było stworzenie na ulicy Lipowej 2 murali , które mają na stałe podnieść estetykę i generalny wygląd tamtejszej przestrzeni. Do współpracy zaprosiliśmy kilku street artystów, którzy pod koniec maja stworzyli na Lipowej swoje kompozycje. Mamy nadzieję, że murale te staną sie kamieniem węgielnym naszej dalekosiężnej koncepcji stworzenia w Łodzi specjalnego Szlaku Nowych Łódzkich Murali, który w naszym zamierzeniu, będzie się sukcesywnie rozrastał na przestrzeni najbliższych lat.


Ponadto odbyły się także specjalne warsztaty street artowe, zorganizowane przez warszawską grupę MASSMIX.


13 czerwca, w ramach podsumowania naszego przedsięwzięcia, na boisku szkolnym przy ulicy Pogonowskiego 27/29, zorganizowaliśmy STREET STYLE PICNIC – imprezę promującą szeroko pojętą kulturę oraz sporty ulicy. W jej programie znalazły się takie dyscypliny jak: capoeira, breakdance, bmx flatland, le parkour, footbag, tricking i freestyle z piłką do kosza.

Najważniejszą dla nas wartością było stworzenie w tym dość zastałym, szarym, lekko zapomnianym fragmencie miasta rodzaju nowej artystycznej jakości, utrzymanej w duchu kultury i sztuki ulicy. Mamy nadzieję, że nasze działania były interesującym ubarwieniem dość monotonnej ikonosfery ulic Starego Polesia, a przede wszystkim zaszczepiły w przynajmniej części uczestników zainteresowanie miejską sztuką i aktywnością.


Za współpracę dziękujemy bardzo organizatorowi oraz pomysłodawcy zeszłorocznej akcji na ulicy Lipowej - Marcinowi Polakowi.

 Serdeczne podziękowania również dla Akademii Orange, dzięki pomocy której, projekt mógł zostać zrealizowany na tak szeroką skalę


 

 

Więcej ▼ Mniej ▲
Dodaj komentarz
Komentuj
Imię lub nick
treść

zobacz pomysły uwolnione w edycjach Akademii OrangeAkademia Orange - Licencja
O ile nie jest to stwierdzone inaczej, to materiały prezentowane w tym serwisie, stworzone w ramach programu Akademia Orange, są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz autorów poszczególnych materiałów. (Więcej informacji o licencjonowaniu materiałów Akademii Orange).


ikona facebook