Instalacja Koń na Ganku
Organizator: Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki
Adres: Elektryczna 12, 15-080 Białystok, woj. podlaskie
Partner: Politechnika Białostocka, Fundacja Bajkowa Fabryka Nadziei, Infinity Group s.c. , Fikoland sp. z o. o., Stowarzyszenie Popierania i Rozwoju Wiedzy o Ochronie Środowiska Czysty Świat
Czas trwania projektu: luty-czerwiec 2012
Miejsce realizacji projektu: Białystok
URL: http://www.dramatyczny.pl
 „Instalacja Koń na Ganku” to projekt pełen rozmachu, zakrojony na dużą skalę i angażujący wiele podmiotów wokół jednego celu: pomocy dzieciom, które chciałyby realizować się twórczo. We wspólne działania zaangażowali się: białostocki Teatr Dramatyczny, który poza głównym nurtem działalności scenicznej wielokrotnie podejmował się realizacji przedsięwzięć offowych i projektów zaangażowanych społecznie, Politechnika Białostocka, największa uczelnia techniczna północno-wschodniej Polski, Fundacja „Bajkowa Fabryka Nadziei”, która wspiera dzieci w Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Białymstoku,  Infinity Group s.c., firma zajmująca się kompleksową obsługą marek w internecie i nowych mediach, ale która również wspiera wydarzenia edukacyjno-artystycznych w Białymstoku, Fikoland sp. z o. o., specjalizujący się w organizacji działań rekreacyjno-edukacyjnych dla dzieci i dorosłych na terenie całej Polski oraz poznańskie Stowarzyszenie Popierania i Rozwoju Wiedzy o Ochronie Środowiska „Czysty Świat”, prowadzące kampanie na rzecz zachowania dziedzictwa kulturowego Polski i świata.

Projekt adresowany jest do dzieci przebywających na oddziałach szpitalnych oraz dzieci z klas I-III. Dzieci spędzające w szpitalach długie miesiące nie mogą uczestniczyć w pozaszpitalnych zajęciach artystycznych, trzeba przyjść do nich z konkretną ofertą, a z kolei młodsi uczniowie mają utrudniony dostęp do dodatkowych zajęć artystycznych w szkole z powodu reformy systemu nauczania .
Patronem projektu jest Pippi Pończoszanka i jej Koń, który mieszkał na ganku. Koń jest symbolem podróży, również tej w marzeniach. Jest to zaproszenie do uruchomienia wyobraźni i stworzenia miejsca, gdzie wszystko jest możliwe.
Pierwszym etapem będą warsztaty designu, w czasie których dzieci poznają tradycyjne techniki rzeźbiarskie oraz współczesne formy planowania przestrzeni i podzielą się zdobytą wiedzą z rówieśnikami ze szkoły i szpitala. Zaprojektują wymarzone miejsce do spędzania wolnego czasu: plac zabaw z tytułowym Koniem na Ganku. Zrobią tradycyjne makiety i ich wizualizacje. Kolejny etap to multimedialne warsztaty z podróżnikami, którzy opowiedzą o dalekich kulturach poznanych podczas wypraw na grzbiecie konia. Finał to plenerowa feta z okazji Dnia Dziecka: otwarcie placu zabaw zrealizowanego na podstawie makiet, gry, kąciki tematyczne oraz spektakl „Pippi” w Teatrze.
Przed Teatrem i w teatralnym holu powstanie finałowa Instalacja Koń na Ganku, czyli interaktywny plac zabaw, którego elementy posiadające stosowne atesty będą mogły zostać przekazane do placówek biorących udział w projekcie (do świetlic szkolnych i szpitalnej), a pozostałe elementy (np. rzeźba konia) będą dostępne w Teatrze jako pamiątka projektu. 

Więcej ▼ Mniej ▲
Dodaj komentarz
Komentuj
Imię lub nick
treść

zobacz pomysły uwolnione w edycjach Akademii OrangeAkademia Orange - Licencja
O ile nie jest to stwierdzone inaczej, to materiały prezentowane w tym serwisie, stworzone w ramach programu Akademia Orange, są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz autorów poszczególnych materiałów. (Więcej informacji o licencjonowaniu materiałów Akademii Orange).


ikona facebook