Miejsce wspólne
Organizator: Stowarzyszenie Tkalnia
Adres: ul. Rembowskiego ks. Szczepana 36/40, 95-100 Zgierz, woj. łódzkie
Partner: Spółdzielnia Parostatek, Stowarzyszenie Inicjatyw Obywatelskich EZG ze Zgierza
Czas trwania projektu: marzec – czerwiec 2015
Miejsce realizacji projektu: Grotniki
Grotniki to miejscowość, w której funkcjonuje Ośrodek dla Uchodźców. Dzieci z Ośrodka chodzą do pobliskiej szkoły. Trafiając tam nie znają języka, trudno się im odnaleźć w nowej sytuacji. Z drugiej strony dzieci polskie nie do końca wiedzą, kim jest uchodźca.

 Przy bardzo dużej rotacji dzieci (odmowa przyznania statusu uchodźcy i odesłanie do kraju ojczystego, ucieczka za zachód, zmiana ośrodka), problem integracji dzieci powtarza się regularnie. Efekty projektu pozwolą na szybszą i mniej inwazyjną aklimatyzację dzieci z Ośrodka w nowym środowisku, a dzieciom polskim przybliżą sytuację, w jakiej znajdują się uchodźcy. Projekt zakłada stworzenie przez dzieci dwujęzycznych video tutoriali, wyjaśniających, jak funkcjonuje szkoła, jak wygląda droga do szkoły, co można na niej spotkać, jakie są najfajniejsze miejsca w okolicy, jak ma na imię pani w sklepie, gdzie się udać po pomoc. Z drugiej strony tutoriale wyjaśniające, jak wygląda życie w Ośrodku, odpowiedzi na pytanie kim jest uchodźca. Dzieci nagrają też audycje radiowe o życiu w wielokulturowej szkole, o zwyczajach panujących w różnych krajach, o stereotypach i tolerancji. Powstałe audycje będą wyemitowane w radiu EZG. W ramach projektu powstanie też na terenie szkoły tzw. obiekt żywej architektury - wspólne działanie integracyjne dzieci z rodzicami i lokalną społecznością. Powstałe materiały będą dostępne w szkole dla nowych dzieci, do wykorzystania przez pedagogów.
 

Więcej ▼ Mniej ▲
Dodaj komentarz
Komentuj
Imię lub nick
treść

zobacz pomysły uwolnione w edycjach Akademii OrangeAkademia Orange - Licencja
O ile nie jest to stwierdzone inaczej, to materiały prezentowane w tym serwisie, stworzone w ramach programu Akademia Orange, są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz autorów poszczególnych materiałów. (Więcej informacji o licencjonowaniu materiałów Akademii Orange).


ikona facebook