Akademia Animacji od Pestki do Pomarańczy, od Inspiracji do Działania
Organizator: Fundacja Przystanek Twórczość
Adres: woj. ...
Partner: Regionalny Ośrodek Kultury - Mazury Garbate - w Olecku
Czas trwania projektu: styczeń - maj 2010
Miejsce realizacji projektu: Olecko
Fundacja Przystanek Twórczość podejmuje działania związane z animacją kultury, edukacją artystyczną, wspiera twórczy rozwój, wyrównuje szanse edukacyjne i wzmacnia postawy aktywne i prospołeczne. W Regionalnym Ośrodku Kultury "Mazury Garbate" skupia się życie kulturalne miasta i okolicznych wsi. Instytucja popularyzuje różne dziedziny sztuki, oferuje zajęcia dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

W ramach Akademii Animacji odbędą się dwa cykle warsztatowe: „Fabryka inicjatyw” (trening twórczy, animacja kultury) i „Od pomysłu do realizacji” (praca nad projektem, pomysły na działania). Warsztaty będą prowadzone metodami, wykorzystującymi multimedia, trening twórczy, ćwiczenia psychologiczne, aktywną pracę w grupach, zadania kreatywne. Projekt stworzy studwudziestopięcioosobowej grupie młodzieży z małego miasta możliwość uczestniczenia w pasjonujących zajęciach, podczas których zdobędą umiejętności realizowania projektów kulturalnych. Następnie zostanie ogłoszony konkurs na najlepszą inicjatywę kulturalną w mieście, autorzy najciekawszych pomysłów otrzymają niewielki grant na ich realizację. Zrealizowane projekty zostaną zaprezentowane podczas uroczystej gali finałowej. Bieżące działania będą opisywane na blogu, a wszelkie materiały trafią na interaktywną stronę internetową współtworzoną przez młodzież. Powstanie też scenariusz zajęć dla oleckich nauczycieli wiedzy o kulturze na temat działań animacyjnych z młodzieżą pt. "Od inspiracji do działania", a przebieg projektu zostanie przedstawiony na filmie dokumentalnym i w folderze "Od pomysłu do realizacji", zawierającym niezbędne informacje dla młodzieży, która w podobny sposób będzie chciała działać kulturalnie w swoim mieście. Z folderu będą mogli skorzystać również nauczyciele, animatorzy, pracownicy domów kultury, studenci. Celem projektu jest aktywizacja kulturalna młodzieży, zainspirowanie jej do działań twórczych na terenie swojego miasta w taki sposób, by w rezultacie samodzielnie realizowała własne inicjatywy kulturalne. Projekt tworzy alternatywę wobec nudy i mało ambitnych rozrywek, młodzi ludzie nauczą się pracy w zespole i zrozumieją, że przez kulturę można działać na rzecz społeczności lokalnej.

Więcej ▼ Mniej ▲
Dodaj komentarz
Komentuj
Imię lub nick
treść

zobacz pomysły uwolnione w edycjach Akademii OrangeAkademia Orange - Licencja
O ile nie jest to stwierdzone inaczej, to materiały prezentowane w tym serwisie, stworzone w ramach programu Akademia Orange, są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz autorów poszczególnych materiałów. (Więcej informacji o licencjonowaniu materiałów Akademii Orange).


ikona facebook