małe MIASTO - przestrzeń działań twórczych
Organizator: Fundacja Przystanek Twórczość
Adres: woj. ...
Partner: Regionalny Ośrodek Kultury Mazury Garbate w Olecku
Czas trwania projektu: luty - lipiec 2011
Miejsce realizacji projektu: Olecko
Małe Miasto – przestrzeń działań twórczych www.malemiasto.art.pl, http://tworczemiasto.blogspot.com Coraz więcej młodych ludzi próbuje robić coś ciekawego w swojej miejscowości i udaje im się to. A co z tymi, którzy, mając duży potencjał twórczy, nie wiedzą, jak przełożyć go na działania? Porzuciliśmy na chwilę stołeczny zgiełk, by w ramach projektu „Małe Miasto – przestrzeń działań twórczych” rozpalić entuzjazm młodzieży i wspólnie zmieniać charakter miejsca poprzez twórczą aktywność. Zastanawialiśmy się, jak to zrobić? Na początek wyszliśmy na ulice z założeniem, że chcemy razem coś zdziałać. Wcześniej staraliśmy się wzbudzić u młodych ludzi refleksję  na temat domu, miasta i okolicy, w której żyją. Zależało nam, by zaczęli myśleć o znanych sobie miejscach w innym kontekście, jak o przestrzeni twórczych eksploracji. Nasuwały się wciąż pytania – Jak zareagują młodzi? Czy zechcą stać się współtwórcami inicjatyw? Czy odważą się wyjść na ulice swojego miasta, by tworzyć? Okazało się, że nasza propozycja była trafiona. Młodzież reagowała entuzjastycznie na wszystkie akcje uliczne, dzięki czemu udało się zrealizować wspólnie: happeningi, wystawy plenerowe, malowanie graffiti, twórcze interakcje z mieszkańcami i inne działania efemeryczne. Cieszyła nas reakcja uczestników, którzy bezpośrednio po wykonaniu zadań mówili: „Ja mogę! Ja to przed chwilą zrobiłem, to wcale nie takie trudne.” Namawialiśmy grupy młodzieży do tworzenia autorskich inicjatyw artystycznych i startowania w konkursie, w którym mogliby pozyskać pieniądze na realizację swojego przedsięwzięcia. Opis pięciu samodzielnie zrealizowanych przez młodych ludzi inicjatyw oraz pomysły na działania twórcze w przestrzeni miejskiej zamieściliśmy w publikacji. Inspirujemy i działamy! Anna Olczyk-Grabowska Fundacja Przystanek Twórczość

INFORMACJA O PROJEKCIE
Celem projektu było zainspirowanie młodzieży do aktywnych działań twórczych w taki sposób, by w rezultacie samodzielnie zrealizowali inicjatywy artystyczne w przestrzeni miasta (happeningi, plenerowe wystawy fotografii, twórcze interakcje z mieszkańcami itp.). Tematem przewodnim było MAŁE MIASTO.

CO SIĘ DZIAŁO?

  • Warsztaty treningu twórczego i animacji kultury pt. TWÓRCZA EKSPLORACJA PRZESTRZENI. Stworzyliśmy szansę poznania metod i sposobów działań artystycznych w przestrzeni miasta, a także zdobycia umiejętności pracy metodą projektu kulturalnego. Zależało nam na zainspirowaniu młodych ludzi do samodzielnych działań twórczych.
  • Warsztaty filmu animowanego "RYTM MIASTECZKA" i warsztaty fotograficzne "FOTO - inspiracje". Warsztaty  koncentrowały się wokół tematyki małego miasta i mały na celu wykorzystanie współczesnych mediów do działań twórczych. Finałem były wystawy i pokaz filmów animowanych.
  • Młodzież, która wzięła udział w warsztatach, zrealizowała wspólne działania plenerowe w przestrzeni miasta.
  • Konkurs dla młodzieży na najciekawszą inicjatywę artystyczną realizowaną w przestrzeni miasta. Autorzy najciekawszych pomysłów otrzymali od nas mini grant w wysokości 1000 zł na realizację swojego pomysłu. (dofinansowaliśmy pomysły 5 grup).
  • Młodzież zrealizowała swoje pierwsze projekty  (wystawy, pokazy plenerowe, akcje uliczne, steet art., happeningi, występy, działania efemeryczne).
  • Wydaliśmy folder na temat działań twórczych młodzieży w małych miastach.

Więcej informacji na:

www.malemiasto.art.pl/

tworczemiasto.blogspot.com/

 

Informacje o warsztatach i akcjach ulicznych:

Ulice Olecka przez ostatnie dwa tygodnie stały się kolorowe, za sprawą młodzieży, animatorów kultury i artystów z Fundacji Przystanek Twórczość z Warszawy. Młodzież organizowała liczne akcje plenerowe: wystawy fotografii w centrum miasta, happeningi, wywiady z mieszkańcami, graffiti na starych murach przy AGT.
Każdego dnia podczas warsztatów twórczych rodziły się nowe pomysły na inicjatywy artystyczne. Można było spotkać młodych ludzi rozdających przechodniom aforyzmy i swoje marzenia ukryte w balonach. Zadawalali pytania mieszkańcom „Olecko to dla mnie …:, „Dom to …”,  Marzę o …”, co bardzo miło zaskakiwało Olecczan i budziło uśmiech na ich twarzach. Na pytanie Olecko to dla mnie… ludzie odpowiadali:
- najlepsze miejsce na ziemi, - uśmiechnięci ludzie,- kraina spokoju i miejsce wypoczynku,- dom rodzinny, wspomnienia młodzieńczych lat;
Dom jest dla mnie …. – wszystkim, - całym życiem, - ostoją, - wsparciem i poczuciem bezpieczeństwa, - odpoczynkiem; - azylem spokoju;
Młodzież zrealizowała dwa ciekawe happeningi, podczas jednego przemaszerowali ulicami miasta z gazetami, wykrzykując w teatralny sposób treści zawarte w gazetach. Podczas kolejnego wykorzystali parasole z kolorowymi naklejkami i napisami. Chodziło o to by zaskoczyć mieszkańców i oderwać ich od rutyny życia i wizualnych przyzwyczajeń. Młodzi ludzie pierwszy raz stali się autorami tego typu akcji i czuli się w tej roli doskonale.
Ciekawa wystawa powstała w centrum miasta. Uczestnicy warsztatów otrzymali aparaty i ruszyli w miasto, by zrobić sobie ciekawe portrety.  Na sznurkach i spinaczach młodzież  zawiesiła swoje zdjęcia z podpisem „Czuję się ….”. Wystawę można zobaczyć na balustradzie przy Placu Wolności.
Kolejna akcja uliczna ciesząca się dużym zainteresowaniem  to „MARZENIE W BALONIE”. Balony z ukrytymi marzeniami młodzieży wisiały na sznurkach i przyciągały uwagę przechodniów, którzy zabrali je ze sobą do domu.
Pod opieką reżyserki filmu animowanego młodzież pracowała nad stworzeniem własnych etiud. Powstały krótkie filmy promujące ulubione miejsca młodzieży pt. „Wesołym autobusem przez Olecko” i „Miłosne   zagrywki”. Mieli również szansę zrobić własne vlepki, graffiti, pocztówki, podczas innowacyjnych warsztatów z animatorami z Grupy OF.
Wypowiedź uczestniczki warsztatów:
Dla mnie osobiście warsztaty z projektu "Małe Miasto-przestrzeń działań twórczych"  są  pozytywnym oderwaniem od rzeczywistości, szkoły i domu. Możemy się na nich bardzo wiele nauczyć przede wszystkim twórczości, odkryć nasze małe i duże talenty. Dużo rozmawiamy i bawimy się twórczo, dzięki czemu właśnie  poznajemy się od innej strony- od wewnątrz. Przez włożoną przez nas pracę w projekt możemy stworzyć coś dla siebie, ale także dla innych ludzi z naszego miasta i nie tylko. Takie spotkanie jest dla mnie inspiracją do działania. Myślę, że zrobiliśmy "pierwszy krok w chmurach". To co mamy jeszcze do zrobienia to więcej kroków "na ziemi".
Basia (uczennica LO w Olecku)

Wszystkie działania są realizowane w ramach projektu „Małe Miasto – przestrzeń działań twórczych”,
finansowanego  w ramach programu kulturalnego Akademia Orange. Organizatorem jest Fundacja Przystanek Twórczość i Regionalny Ośrodek Kultury „Mazury Garbate”.

Więcej ▼ Mniej ▲
Dodaj komentarz
Komentuj
Imię lub nick
treść
Komentarze:
ala
13 września 2011, 13:58
Ciekawe to nawet było :)

zobacz pomysły uwolnione w edycjach Akademii OrangeAkademia Orange - Licencja
O ile nie jest to stwierdzone inaczej, to materiały prezentowane w tym serwisie, stworzone w ramach programu Akademia Orange, są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz autorów poszczególnych materiałów. (Więcej informacji o licencjonowaniu materiałów Akademii Orange).


ikona facebook