Projekt: Podróż
Organizator: Polskie Forum Edukacji Europejskiej
Adres: woj. ...
Partner: Centrum Sztuki Współczesnej Kronika - filia Bytomskiego Centrum Kultury
Czas trwania projektu:
Miejsce realizacji projektu: Katowice, Bytom
Podróż jest w przyjaźni. W podróży poznajemy nowe osoby. Podróż jest przyrodą. W podróży można poznawać różne zwierzęta, obce kultury i obyczaje, nowe budynki. Podróż to wędrowanie. Podróż jest muzyką. Fragment sluchowiska przygotowanego przez Marcina Dymitera, Daniela Odiję i dzieci   Blog projektu:  http://projekt-podroz.blogspot.com/

Zasadniczą ideą projektu była kontynuacja dwóch przedsięwzięć, w których dzieci uczestniczyły w 2010 r. – „Dróg bez skrótów” oraz wakacyjnej wystawy dla młodszego odbiorcy „Projekt wyspa”. W ramach „Dróg bez skrótów” uczestnicy poznawali najbliższą okolicę, odczarowywali jednostronne postrzeganie Śląska, a konkretnie jednego z najbiedniejszych miast aglomeracji – jako miejsca zapomnianego, smutnego pozbawionego perspektyw. Dzieci poznawały okolicę z różnych perspektyw, brały udział w wycieczkach, pracowały przy tworzeniu alternatywnych map, wyznaczały nowe szlaki, szukały niedostrzeganego na co dzień i nieoczekiwanego piękna. Natomiast wakacyjny projekt koncentrował się na tematyce wyspy rozumianej z jednej strony jako idealna przestrzeń, z drugiej jako miejsce niedostępne, wydzielone, otoczone murami. Jedną z prac, która powstała w ramach projektu, była zaprojektowana i wybudowana wspólnie z artystami łódka, w której zostały ukryte dziecięce marzenia. Łódka została przycumowana do wysepki znajdującej się na bytomskim stawie, niestety nigdzie nie popłynęła. Naturalną konsekwencją obydwu zrealizowanych projektów  stała się chęć otwarcia łódki i zrealizowanie dziecięcych marzeń o podróży z konkretnego miejsca, poznanego i oswojonego w stronę przestrzeni wymarzonej, jeszcze nieodkrytej – w stronę morza. Zatem kluczowym zagadnieniem projektem była podróż – rozumiana w sensie dosłownym, jak i mentalnym.

W ramach projektu odbyły się systematyczne, cosobotnie spotkania artystyczne dla dzieci prowadzone przez uznanych artystów, m.in.: Marcina Dymitera, Daniela Odiję, Agatę Biskup, Przemka Czepurko oraz wolontariuszy: Nicolasa Reibela z USA, Asiera Mesina z Hiszpanii, Levona Fljyana z Armenii, Kukiko Nobori z Japonii. Celem wszystkich warsztatów było przekonanie dzieci o potrzebie marzeń i możliwości ich realizacji. Ponadto bardzo ważnym elementem stało się  zwrócenie uwagi na różnorodność, wielokulturowość świata i zamieszkujących go ludzi, których warto poznawać bez uprzedzeń i stereotypów.

 

Podczas warsztatów dzieci wspólnie z Agatą Biskup i Przemkiem Czepurko zaprojektowali  i espólnymi siłami wybudowali prawdziwa łódź. Wsparciem okazały się stowarzyszenia zajmujące się żeglarstwem i amatorzy łódek. Podczas warsztatów prowadzonych przez Agatę Biskup dzieci opracowały wyjątkową mapę, prowadzącą z Bytomia nad morze. Mapa bazuje na wybranych, realnie istniejących miejscach, potraktowanych jako punkty wyjścia szlaku wymyślonego przez dzieci. Wspólnie z Marcinem Dymiterem i Danielem Odiją, podczas warsztatów dźwiękowych i literackich, dzieci opracowały dźwiękową opowieść o podróży wydaną jako słuchowisko na płycie CD. Dodatkowo w ramach projektu została  przygotowana papierowa zabawka (papierowy model) do składania na bazie wybudowanej w ubiegłym roku przez dzieci łódki, która została skradziona. Premiera wszystkich materiałów i ostatnie spotkanie przed podróżą odbyło się 4 czerwca podczas Pikniku w bytomskim parku, przy stawie, na którym przycumowana była skradziona łódka. Spotkanie zostało połączone z pokazem zdjęć z całosci projektu oraz rozmową o podróżach dalekich i bliskich.

 

Niewatpliwie dla dzieci najważniejszą częścią projektu była rzeczywista podróż. Uczestnicy projektu nie tylko pojechali do Gdańska, ale dzięki pomocy pani Henryki Krzywonos mogliśmy spędzić niezapomniane chwile także w Kartuzach i Helu. Radny Kartuz pan Leszek Przewoski wspólnie z panem Januszem Hirschem, który sfinansował dłuższy pobyt dzieci na północy Polski, sprawili, że uczestnictwo w projekcie zamienilo się w jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu. Ponadto w Gdańsku dzieci spotkały się z Marcinem Dymiterem i Danielem Odiją, którzy pokazali wyznaczone przez siebie trasy spacerowe w Gdańsku. Podczas podróży dotarliśmy także do Gdyni na festiwal Cudawianki, w ramach którego artyści z Kolonii Artystów poprowadzili warsztaty na Alei Cudów.

 

Jednak nie udało się zorganizować spływu Wisłą Agaty Biskup i Przemka Czepurko. Pogoda sprawiła, że z tej części projektu musieliśmy w tym roku zrezygnować. Łódka będzie czekała do nastepnego lata. W ten sposób „Projekt: Podróż” wciąż nie stanowi zamknietej całości,otwierajac się na nowe pomysły i inspiracje.

 

 

Więcej ▼ Mniej ▲
Dodaj komentarz
Komentuj
Imię lub nick
treść
Komentarze:
Zozolkowa Lola
17 marca 2016, 16:38
chcę zagrać w ,, Podróż w czasie ''!
pasta_doz
30 listopada 2015, 16:29
hjep'hjr[no'jtpo'jotykj0[gyh0[9euhj[pt4iejtyost

zobacz pomysły uwolnione w edycjach Akademii OrangeAkademia Orange - Licencja
O ile nie jest to stwierdzone inaczej, to materiały prezentowane w tym serwisie, stworzone w ramach programu Akademia Orange, są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz autorów poszczególnych materiałów. (Więcej informacji o licencjonowaniu materiałów Akademii Orange).


ikona facebook