Wędrówki po niewidocznej Warszawie. Warsztaty historyczno-varsavianistyczne dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej wzrokowo.
Organizator: Dom Spotkań z Historią
Adres: Karowa 20, 00-324 Warszawa, woj. mazowieckie
Partner: Fundacja "Vis Maior"
Czas trwania projektu:
Miejsce realizacji projektu: Warszawa
URL: http://dsh.waw.pl
Dom Spotkań z Historią posiada w swojej ofercie edukacyjnej bogaty program zajęć historycznych dla dzieci i młodzieży, z uwzględnieniem odbiorców defaryzowanych społecznie. Z ofertą dotarliśmy już do ośrodków socjoterapeutycznych, placówek dla osób niepełnosprawnych intelektualnie, świetlic środowiskowych i domów dziecka.

Pragniemy teraz zainteresować historią XX wieku dzieci i młodzież niepełnosprawne wzrokowo. Celem warsztatów „Wędrówki po niewidocznej Warszawie” będzie zapoznanie ich z historią miasta wszystkimi dostępnymi im zmysłami. Podczas zajęć wykorzystane zostaną zasoby Archiwum Historii Mówionej, w którym gromadzimy relacje świadków historii XX wieku. Będziemy także korzystać z odpowiednio dobranych nagrań dźwiękowych - opowieści o mieście z lat 20. i 30., czasów okupacji, PRL-u i współczesnych. Dzięki oryginalnym przedmiotom z epoki lub ich dokładnym miniaturowym replikom, opowiemy jak wyglądała stolica w okresach przełomowych dla jej historii i jak na przestrzeni XX wieku zmieniało się życie codzienne jej mieszkańców (sposób spędzania wolnego czasu, stroje, jedzenie, zabawy). Podczas zajęć wykorzystamy makiety przedstawiające centralny kwartał Warszawy z okresu przed i powojennego, które zostaną przygotowane specjalnie z myślą o specyfice tej grupy. Dzięki nim uczestnicy warsztatów będą mogli samodzielnie wskazać zmiany w przestrzeni miasta, poznać i oswoić się z topografią Warszawy, a w konsekwencji swobodniej poruszać się po niej.

Więcej ▼ Mniej ▲
Dodaj komentarz
Komentuj
Imię lub nick
treść

zobacz pomysły uwolnione w edycjach Akademii OrangeAkademia Orange - Licencja
O ile nie jest to stwierdzone inaczej, to materiały prezentowane w tym serwisie, stworzone w ramach programu Akademia Orange, są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz autorów poszczególnych materiałów. (Więcej informacji o licencjonowaniu materiałów Akademii Orange).


ikona facebook