Z tatami pod stopami - Japonia na wyciągnięcie ręki.
Organizator: Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha
Adres: 30-302 Kraków, woj. małopolskie
Partner: Specjalistyczny Ośrodek szkolno-Wychowawczy dla dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Krakowie
Czas trwania projektu: marzec - czerwiec 2011
Miejsce realizacji projektu: Kraków i cała Polska
URL: http://www.manggha.krakow.pl/
Projekt skierowany do dzieci od 6 do 18 roku życia ma na celu przybliżenie kultury japońskiej osobom niewidomym poprzez aktywne uczestnictwo w warsztatach, podczas których zajęcia manualne są punktem wyjścia do rozmowy o najważniejszych aspektach kultury i tradycji japońskiej. Pomimo, że zakończyliśmy projekt z końcem roku szkolnego zapraszamy wszystkich zainteresowanych na warsztaty już po wakacjach! Chętnie udostępnimy także materiały edukacyjne ośrodkom dla dzieci z dysfunkcjami wzroku oraz podzielimy się doświadczeniami i wypracowanymi metodami z innymi instytucjami, które chciałyby rozpocząc prowadzenie programu edukacyjnego skierowanego do dzieci niewidomych i słabowidzących. Natomiast w przyszłym roku kalendarzowym planujemy otwarcie dostosowanej do potrzeb osób niewidomych wystawy drzeworytu japońskiego - zapraszamy do kontaktu i odwiedzenia Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha!

Prowadzone warsztaty:

 „Smaki Japonii” - warsztaty o japońskiej kulturze kulinarnej połączone z nauką jedzenia pałeczkami oraz degustacją.

 „Ogród zen” - wykonanie mini-ogrodu ze żwiru i kamyczków oraz opowieść o sztuce japońskich suchych ogrodów.

 „Nie tylko kimono” -  wielość faktur tkanin barwionych i haftowanych to punkt wyjścia do rozmowy o narodowym stroju Japonii i związanym z nimi obyczajami. Na koniec warsztatu przymierzanie strojów japońskich.

 „Origami” - wykonywanie form origami ze specjalnie przygotowanego papieru o większym formacie połączona z opowieścią o origami i innych popularnych wśród japońskich dzieci tradycyjnych zabawach.

 „Przy czarce herbaty” - ceramika i utensylia herbaciane. Wszystkie elementy estetyki japońskiej dostrzec można w tradycji ceremonii herbacianej oraz używanych w niej przyrządach i naczyniach.

 „Kaligrafia” - przy użyciu specjalnych plansz z drukiem wypukłym uczestnicy poznają japońskie znaki, po czym kaligrafują je samodzielnie przy użyciu plasteliny i papieru.

Więcej ▼ Mniej ▲
Dodaj komentarz
Komentuj
Imię lub nick
treść

zobacz pomysły uwolnione w edycjach Akademii OrangeAkademia Orange - Licencja
O ile nie jest to stwierdzone inaczej, to materiały prezentowane w tym serwisie, stworzone w ramach programu Akademia Orange, są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz autorów poszczególnych materiałów. (Więcej informacji o licencjonowaniu materiałów Akademii Orange).


ikona facebook