Klisze i piksele. Edukacja wizualna
Organizator: Stowarzyszenie Arteria
Adres: Mireckiego 16/2, 81-229 Gdynia, woj. pomorskie
Partner: Centrum Sztuki Współczesnej "Łaźnia", Gdański Archipelag Kultury - Dworek Artura i Projektornia, Biuro Gdańsk i Metropolia Europejska Stolica Kultury 2016 - Kandydat
Czas trwania projektu: styczeń-maj 2011
Miejsce realizacji projektu: Gdańsk
URL: http://art-eria.pl
Czy wiem, na co patrzę? Czy wierzę w to, co widzę? Czy potrafię świadomie skonstruować przekaz fotograficzny i wideo? Projekt odpowiada na potrzebę wykształcenia wrażliwości estetycznej dzieci i młodzieży na polu nowych mediów poprzez ich aktywne użytkowanie.

Warsztaty fotograficznych i wideo prowadzone przez uznanych w swoich dziedzinach i doświadczonych w pracy edukacyjnej twórczynie i twórcę: Bognę Burską, Annę Domańską i Krzysztofa Miękusa połączyły teorię i praktykę funkcjonowania w kulturze wizualnej. W każdej z dzielnic odbyło się po 16 godzin warsztatów z fotografii i wideo. Bogna Burska - artystka wykorzystująca w swojej pracy technikę found footage - wprowadziła młodych odbiorców i młode odbiorczynie w świat recyclingu obrazów. Autorzy i autorki poddali swoje prace fotograficzne i wideo edycji za pomocą programów graficznych oraz montażowych - tzw. wolnego oprogramowania. Tak przetworzone prace, będące zapisem autorskich wyborów młodych ludzi, zostały umieszczone na wirtualnej mapie Gdańska: http://kliszeipiksele.pl/. Kultura połączyła mieszkańców i mieszkanki odległych dzielnic, miejsc znajdujących się na peryferiach ruchu turystycznego w Gdańsku. Zdiagnozowano na nich potrzebę dokonania rewitalizacji urbanistycznej i społecznej. Fotografie i materiały wideo dokumentują więc  miasto w procesie zmiany, miejsca, które już za chwilę znikną albo zostaną odrestaurowane. Nowe media stały się narzędziami ocalenia licznych obiektów i wyglądów dla pamięci i oczu.

Więcej ▼ Mniej ▲
Dodaj komentarz
Komentuj
Imię lub nick
treść

zobacz pomysły uwolnione w edycjach Akademii OrangeAkademia Orange - Licencja
O ile nie jest to stwierdzone inaczej, to materiały prezentowane w tym serwisie, stworzone w ramach programu Akademia Orange, są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz autorów poszczególnych materiałów. (Więcej informacji o licencjonowaniu materiałów Akademii Orange).


ikona facebook