Akcja! Komiks w ruchu
Organizator: Stowarzyszenie Arteria
Adres: Mireckiego 16/2, 81-229 Gdynia, woj. pomorskie
Partner: Wacom Europe GmbH, Muzeum Narodowe w Gdańsku
Czas trwania projektu: styczeń-czerwiec 2012
Miejsce realizacji projektu: Gdańsk
URL: http://art-eria.pl
 „Akcja! Komiks w ruchu” składa się z dwóch cykli warsztatów. Pierwszy, prowadzony przez znanego artystę Jacka Frąsia, wprowadzi uczestników w tajniki przygotowywania komiksu. Zostanie wówczas przygotowany scenariusz filmu, którego realizacja odbędzie się w drugiej części warsztatów. Powstały film, a dokładniej „motion comics”, co tłumaczy się jako „komiks w ruchu”, łączy dwa gatunki: komiks i film. Efekty warsztatów zostaną zaprezentowane podczas Festiwalu Animation Now! 2012 oraz udostępnione w Internecie wraz z relacją i filmem instruktażowym.

Projekt skierowany jest do młodzieży i dorosłych, głównie z powodu wymaganych kompetencji do pracy nad komiksem. Autorzy projektu chcą dotrzeć do osób, które swoją przyszłość chcą związać właśnie z tą formą artystycznego wyrazu.
Komiks w Polsce kojarzy się raczej z błahymi treściami i książeczkami dla dzieci, a nie formą artystyczną. „Akcja! Komiks w ruchu” ma pokazać możliwość wykorzystania komiksu i motion comics w różnego rodzaju aktywnościach kulturalnych oraz przywrócić go do rangi sztuki.

Uczestniczki i uczestnicy to 16 osób w wieku 16-23 lata, w tym 6 osób przygotowujących się do pracy z młodzieżą na polu artystycznym (studentki i studenci Akademii Sztuk Pięknych, animacji artystycznej i kulturalnej, pedagogiki itp.).

Partner projektu firma Wacom zapewnia wsparcie techniczne i nowoczesne narzędzia pracy w postaci tabletów, które dodatkowo uatrakcyjnią warsztaty. Firma Wacom zapewni również profesjonalne wsparcie promocyjne odpowiednio nagłaśniając akcję.

 Moduły warsztatowe:

„Warsztat komiksowy” Jacek Frąś (26 godzin)
Daty: 31.03, 1.04, 14-15.04 w godzinach 10:30-17

Warsztaty Darii Bulińskiej i Wojtka Traczyka (30 godzin)
Daty: 28-29.04 i 12-13.05 w godzinach 9:30 - 17

Na potrzeby filmu finałowego zaadaptowane zostaną komiksy, które powstaną pod okiem Jacka Frąsia. Uczestniczki i uczestnicy będą się trzymać opowiadanych przez te komiksy historii i uży­wać do tego rysunków, które na ich potrzeby powstaną. Ponieważ film operuje w inny sposób obra­zem niż komiks, konieczna będzie obróbka rysunków, często też dorysowywanie pewnych szcze­gółów, by móc wprawić je w ruch. Warsztaty będą także zawierać: wprowadzenie – prezentację ciekawych pozycji filmowych, tech­nik tworzenia filmu animowanego, naukę prac animacyjnych, naukę montażu i udźwiękowienia.
 

Warsztaty odbędą się w Muzeum Narodowym w Gdańsku, w Oddziale Sztuki Dawnej przy ul. To­ruńskiej 1.
 

Na zgłoszenia czekamy do 15 marca pod adresem: warsztaty.komiksowe@gmail.com. Regulamin i formularz zgloszeniowy do pobrania za strony: akcjakomiks.pl

Więcej informacji: arteria.3miasto@gmail.com, Anna Miler, 502559813

Kinga Kuczyńska 600235106

 

Patronat medialny: Platforma Kultury, Dziennik Bałtycki, malekino.pl, Aleja Komiksu, naszemiasto.pl

Więcej ▼ Mniej ▲
Dodaj komentarz
Komentuj
Imię lub nick
treść

zobacz pomysły uwolnione w edycjach Akademii OrangeAkademia Orange - Licencja
O ile nie jest to stwierdzone inaczej, to materiały prezentowane w tym serwisie, stworzone w ramach programu Akademia Orange, są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz autorów poszczególnych materiałów. (Więcej informacji o licencjonowaniu materiałów Akademii Orange).


ikona facebook