Przyrodnia siostra, przyrodni brat ? audiacje, wariacje z muzyką
Organizator: CENTRUM KULTURY I SZTUKI W SĘPÓLNIE KRAJEŃSKIM
Adres: Tadeusza Kościuszki 4, 89-400 Sępólno Krajeńskie, woj. kujawsko-pomorskie
Partner: Dom Pomocy Społecznej, Kamień Krajeński (powiat sępoleński)
Czas trwania projektu: styczeń-maj 2010
Miejsce realizacji projektu: Sępólno Krajeńskie
URL: http://www.ckissepolno.com.pl/
Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim organizuje życie kulturalne lokalnej społeczności, prowadząc zajęcia edukacyjno-kulturalne dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Dom Pomocy Społecznej w Kamieniu Krajeńskim jest przeznaczony dla osób przewlekle somatycznie chorych, niepełnosprawnych, które nie mogą samodzielnie funkcjonować.  

Projekt ”Przyrodnia siostra, przyrodni brat” skierowany jest do młodych matek z dziećmi od 0 do 5 lat i do pensjonariuszy Domu Opieki Społecznej, którzy nie mogą na co dzień obcować z rodziną. Tym osobom, pozbawionym miłości potrzebna jest przyrodnia siostra i przyrodni brat, by poprzez kontakt z małym dzieckiem nie zapomniały o uczuciach. Zajęcia umuzykalniające mogą wpłynąć na rozwój intelektualny i muzyczny dzieci, jednocześnie uwrażliwiając matki na potrzeby innych.
Projekt częściowo wypełni lukę w formalnej edukacji muzycznej, ponieważ w powiecie sępoleńskim nie ma szkół muzycznych. Wskaże rodzicom metody i sposoby na odkrywanie uzdolnień muzycznych dzieci i ich rozwijanie oraz włączy w działanie pensjonariuszy z Domu Opieki Społecznej, który jako instytucja nie ma środków na rozwijanie i kształtowanie uzdolnień muzycznych podopiecznych. Poszukiwanie talentów będzie odbywać się według nowatorskiej i pionierskiej metody E.E Gordona, twórcy teorii audiacji, czyli umiejętności słuchania i rozumienia dźwięków podczas słuchania, wykonywania i komponowania. Projekt został podzielony na pięć części. Każda z nich obejmuje kilka spotkań, w czasie których dzieci nauczą rozróżniać się nuty, poszerzą słownik słuchowy, opanują samogłoski, poćwiczą koncentrację, a wszystko to w formie zabawy i atrakcji – balu przebierańców, teatrzyku, gier, melobajek, zabaw z szarfami, kołami i światłem, tańca, spotkania z muzykami.
Projekt ma na celu zbliżyć dwa światy: z jednej strony rodziny kochające ponad wszystko swoje dzieci, z drugiej ludzie pozbawieni rodzin. Wspólne szukanie talentów i odkrywanie wrażliwości na muzykę, wspólna zabawa ożywi smutną codzienność w DPS-ie. Scenariusze zajęć i film nakręcony w czasie ich trwania będą stanowić materiał szkoleniowy, przydatny w kolejnych edycjach programu, który będzie realizowany również w świetlicach wiejskich i przedszkolach.

Więcej ▼ Mniej ▲
Dodaj komentarz
Komentuj
Imię lub nick
treść

zobacz pomysły uwolnione w edycjach Akademii OrangeAkademia Orange - Licencja
O ile nie jest to stwierdzone inaczej, to materiały prezentowane w tym serwisie, stworzone w ramach programu Akademia Orange, są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz autorów poszczególnych materiałów. (Więcej informacji o licencjonowaniu materiałów Akademii Orange).


ikona facebook