Meloman na wsi? To możliwe!
Organizator: Gminna Biblioteka Publiczna w Mietkowie
Adres: woj. ...
Partner: Szkoła Muzyczna I stopnia im. G. Bacewicz, Wrocław
Czas trwania projektu: styczeń-maj 2010
Miejsce realizacji projektu: Mietków, Domanice, Milin
Biblioteka w Mietkowie prowadzi interesujące zajęcia biblioteczne, biblioteka w Milinie popularyzuje książki i czytelnictwo w niekonwencjonalny sposób, biblioteka w Domanicach organizuje lekcje biblioteczne, konkursy, cykliczne akcje “wakacje i ferie w bibliotece”. Szkoła Muzyczna we Wrocławiu dba o zapewnienie uczniom możliwości nieustannego rozwoju, a jej podopieczni osiągają doskonałe wyniki.  

Celem projektu jest przygotowanie dzieci i młodzieży mieszkającej w gminie Mietków do odbioru muzyki klasycznej i korzystania z dóbr kultury wyższej. Dzieci będą uczestniczyć w dziesięciu spotkaniach warsztatowych i koncertach przygotowanych przez uczniów i nauczycieli Szkoły Muzycznej z Wrocławia. W czasie warsztatów nauczyciele ze szkoły muzycznej, muzycy z filharmonii oraz sami uczniowie, rówieśnicy dzieci z Mietkowa w przystępny sposób przekażą wiedzę na temat muzyki klasycznej, kompozytorów, nazw i możliwości instrumentów orkiestrowych. Uczniowie szkoły muzycznej odpowiedzą na pytania dotyczące nauki w szkole, ćwiczeń. Dzieci z Mietkowa wezmą też udział w czterech koncertach edukacyjnych z cyklu Filharmonia dla młodych, zwiedzą szkołę muzyczną we Wrocławiu, zostaną zaproszone na próbę orkiestry i chóru. Działania w ramach projektu zostały zaplanowane w formie pięciu bloków tematycznych, obejmujących bardzo różnorodne środki wyrazu artystycznego. Dzieci będą uczestniczyć w zajęciach plastycznych, w prezentacjach instrumentów muzycznych, przygotują spektakl teatralny i wystawę „Zapomniany instrument w moim domu”. Zainteresowani rodzice będą mogli też przebadać dzieci pod kątem przydatności muzycznej i ewentualnie zacząć edukację artystyczną dziecka. Projekt zakłada integrację dzieci ze środowisk wiejskich, zagrożonych wykluczeniem z dziećmi ze środowisk zadbanych pedagogicznie poprzez koncerty, spotkania po koncertach, wspólne gry i zabawy nie tylko muzyczne. Rezultatem projektu będą także nowe znajomości i przyjaźnie. Zaplanowane działania mają zachęcić dzieci z obszarów wiejskich do edukacji artystycznej.
W ramach programu powstaną materiały edukacyjne, które będzie można wykorzystać na terenie innych gmin wiejskich. Większość koncertów edukacyjnych zostanie sfilmowana, a materiały video mogą być wykorzystane przez pedagogów zarówno ze szkół wiejskich do prowadzenia lekcji muzyki i poznawania instrumentów orkiestrowych, jak i przez pedagogów ze szkół muzycznych podczas wyjazdowych lekcji zachęcających dzieci do uczęszczania do szkół artystycznych.
 

Więcej ▼ Mniej ▲
Dodaj komentarz
Komentuj
Imię lub nick
treść

zobacz pomysły uwolnione w edycjach Akademii OrangeAkademia Orange - Licencja
O ile nie jest to stwierdzone inaczej, to materiały prezentowane w tym serwisie, stworzone w ramach programu Akademia Orange, są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz autorów poszczególnych materiałów. (Więcej informacji o licencjonowaniu materiałów Akademii Orange).


ikona facebook