Medialab Junior
Organizator: Fundacja Culture Shock
Adres: al. Na Skarpie 15 16, 00-488 Warszawa, woj. mazowieckie
Partner: Fundacja Po Drugie,Stowarzyszenie Serduszko dla Dzieci
Czas trwania projektu: styczeń – czerwiec 2012
Miejsce realizacji projektu: Warszawa
URL: http://www.cultureshock.pl/
Medialab Junior to trzy cykle nowatorskich warsztatów skierowanych do młodzieży.  W trakcie warsztatów młodzi ludzie korzystając z otwartego oprogramowania i nowych technologii nauczą się kreatywnej współpracy oraz zdobędą wiedzę i umiejetności potrzebne, by stać się aktywnymi twórcami kultury. Każdy cykl warsztatów składa się z sześciu trzygodzinnych spotkań i jest prowadzony przez dwóch trenerów - specjalisty w danej dziedzinie technologii oraz animatora - pedagoga. Efekty warsztatów zostaną zaprezentowane na jednodniowym zjeździe Sharism Junior oraz upublicznione w Internecie.  

Warsztaty w ramach projektu:

Arduino :: Na tych warsztatach uczestnicy wymyślą i stworzą od podstaw własne urządzenie elektroniczne.Video :: Młodzież nauczy się jak darmowo i legalnie nakręcić, zmontować oraz opublikować w internecie film.Open Street Map :: Grupa młodych ludzi stworzy interaktywną, otwartą mapę internetową wybranej okolicy.

Medialab to forma współdziałania umożliwiająca wzajemne uczenie się od siebie oraz dzielenie się różnymi umiejętnościami, wykorzystująca nowe media i technologie.

Wszystkie scenariusze, materiały, zdjęcia, filmy, aplikacje powstałe w ramach projektu Medialab Junior będą dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska oraz zostaną opublikowane na stronie Fundacji Culture Shock. Zależy nam by posłużyły innym osobom, organizacjom, trenerom do realizowania podobnych projektów.  Partnerami projektu są Fundacja Po Drugie, pomagająca młodym opuszczającym placówki resocjalizacyjne oraz Stowarzyszenie Serduszko dla Dzieci organizujące świetlicę środowiskową dla dzieci i młodzieży na Pradze. oraz Stowarzyszenie Grupa Pedagogiki i Animacji Społecznej Praga-Północ.

Wykluczenie cyfrowe jest poważną przeszkodą w normalnym funkcjonowaniu w społeczeństwie, dlatego tak ważne jest tłumaczenie młodym ludziom rzeczywistości, która ich otacza. Niezwykle istotne jest także zaznajomienie ich z ideą oprogramowania Open Source oraz praw autorskich opartych na Creative Commons. Projekt "Medialab Junior" pokazuje potrzebę i uczy dzielenia się wiedzą, pomysłami i darmowymi narzędziami oraz pozwoli wyłonić liderów wśród uczestników warsztatów, którzy będą dzielili się zdobytą wiedzą i umiejętnościami w swoim środowisku. Wszystkie te działania mają na celu przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu w środowiskach tym wykluczeniem zagrożonych.

Więcej ▼ Mniej ▲
Dodaj komentarz
Komentuj
Imię lub nick
treść

zobacz pomysły uwolnione w edycjach Akademii OrangeAkademia Orange - Licencja
O ile nie jest to stwierdzone inaczej, to materiały prezentowane w tym serwisie, stworzone w ramach programu Akademia Orange, są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz autorów poszczególnych materiałów. (Więcej informacji o licencjonowaniu materiałów Akademii Orange).


ikona facebook