20 282 pomarańcze
Organizator: Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu
Adres: ul. Sztabowa 98, 53-310 Wrocław, woj. dolnośląskie
Partner: Muzeum Narodowe we Wrocławiu, Inicjatywa Edukacyjna eMSA
Czas trwania projektu: styczeń - maj 2010
Miejsce realizacji projektu: Wrocław
URL: http://www.biblioteka.wroc.pl
Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu jest inicjatorem projektu 20 282 pomarańcze, który powstaje we współpracy z wrocławskim Muzeum Narodowym. Program będzie realizować MultiCentrum, filia Biblioteki podejmująca różnorodne inicjatywy związane z wykorzystaniem nowych technologii oraz Dział Oświatowy Muzeum, który od wielu lat prowadzi zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży, lekcje muzealne i warsztaty plastyczne.

Współuczestnikiem projektu będzie także Inicjatywa Edukacyjna eMSA. Założeniem projektu jest zaproszenie uczniów szkół podstawowych w wieku 7-11 lat do udziału w lekcji muzealnej, multimedialnej i makieciarskiej. Wiele dzieci z zaniedbanych dzielnic Wrocławia nigdy nie było w muzeum, udział w życiu kulturalnym uniemożliwiają im bariery finansowe, organizacyjne i mentalne. Zadaniem projektu jest przełamać je, ukazać uczestnikom nowy model spędzania wolnego czasu, zmienić sposób myślenia dzieci i rodziców. Z programu skorzysta bezpośrednio ok. pięciuset dzieci, a ok. tysiąca rodziców i nauczycieli zapozna się z efektami projektu i pozna możliwości bezkosztowej edukacji kulturalnej.
W ramach programu zostanie przeprowadzone osiemnaście jednodniowych cyklów obejmujących lekcję muzealną, edukację multimedialną i warsztaty tworzenia makiet. Warsztaty zostaną sfilmowane, a owoce pracy dzieci sfotografowane. Jednodniowy cykl jest zintegrowany merytorycznie i oparty na motywie drogi, którą dzieci pokonują ze swojej szkoły do przystanku nr 20 282 przy Muzeum Narodowym. Już sama droga do muzeum będzie miała charakter edukacyjny: Inicjatywa Edukacyjna eMSA poprowadzi warsztaty uczące dzieci orientacji w przestrzeni na drodze ze szkoły do placówki kultury i dostarczające wiedzy o architekturze. Wszystkie zajęcia zostały zaplanowane w taki sposób, by mogły w nich uczestniczyć również dzieci niepełnosprawne (niewidome, niesłyszące, na wózkach). Ostatnim etapem projektu będzie publikacja scenariuszy zajęć muzealno-multimedialno-makieciarskich możliwych do przeprowadzenia w klasach 1-3 szkoły podstawowej. Innowacją projektu jest działanie trzech różnych instytucji: tradycyjnego muzeum z interaktywnym centrum edukacji wraz z działaniami manualnymi i architektonicznymi. To zapewni dzieciom wielostronne i wielopłaszczyznowe doświadczenie sztuki.

Więcej ▼ Mniej ▲
Dodaj komentarz
Komentuj
Imię lub nick
treść
Komentarze:
Robert
24 czerwca 2010, 13:12
Fajne, inspirujące scenariusze zajęć. Na pewno skorzystam z nich w nowym roku szkolnym.
Kuba
24 czerwca 2010, 08:56
Super zajęcia. Byłem na nich z moją klasą.
Kasia
23 czerwca 2010, 10:27
Cieszę się bardzo, że wyrażają Państwo chęć kontynuacji zajęć z projektu. Bardzo dobry pomysł.

zobacz pomysły uwolnione w edycjach Akademii OrangeAkademia Orange - Licencja
O ile nie jest to stwierdzone inaczej, to materiały prezentowane w tym serwisie, stworzone w ramach programu Akademia Orange, są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz autorów poszczególnych materiałów. (Więcej informacji o licencjonowaniu materiałów Akademii Orange).


ikona facebook