Kulturowe mosty
Organizator: Stowarzyszenie Miłośników Kultury Ulicznej ENGRAM
Adres: Sokólska 11 lok. 37, 15-865 Białystok, woj. podlaskie
Partner: Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki, Białystok
Czas trwania projektu: luty-czerwiec 2010
Miejsce realizacji projektu: Białystok
URL: http://www.myspace.com/stowarzyszenie_engram
Kulturowe Mosty to projekt łączący dwa nie związane ze sobą światy. ba, krainy odległe od siebie o lata świetlne, a przynajmniej o latat, jakie dzielą babcie i ich wnuki. W naszym programie znakiem tego pierwszego świata są tradycyjne pieśni, a drugiego nowoczesny język wideoklipu. By je połączyć - zbudowaliśmy Kulturowe Mosty.

W projekcie biorą udział ludzie młodzi: podopieczni Pogotowania Opiekuńczego w Białymstoku, Domu Dziecka oraz uczestnicy warsztatów teatralnych w białostockim Teatrze. Od kilku tygodni poznają się nawzajem, ale poznają też tradycyjne pieśni z południowej białostocczyzny (na badaniach terenowych). Razem z instruktorem wyprawili się w okolice Białegostoku, w poszukiwaniu skarbów tutejszej tradycyjnej kultury – autentycznych pieśni, śpiewanych bez akompaniamentu, towarzyszących kiedyś rozmaitym obrzędom. Młodzi ludzie uczą się, że te pieśni są trochę jak wymierające gatunki: trzeba je znaleźć, zabezpieczyć, utrwalić i przechować, inaczej ślad po nich zginie.

A na czym będzie polegało utrwalanie? Tu właśnie przydatne okażą się narzędzia współczesnego świata. Zdolni podlascy filmowcy dzielą się z młodzieżą tajnikami swojego warsztatu, wprowadzając ich w świat technik audiowizualnych, ucząc języka filmu, obsługi sprzętu oraz sztuki montażu. Razem przygotują... wideoklip. Jak wiadomo, istotą tego gatunku jest dodanie atrakcyjnego obrazu do istniejącego już utworu muzycznego.

Nasze filmowe impresje związane będą oczywiście z tymi tradycyjnymi pieśniami. Co ważne – prezentowanymi w formie jak najbardziej zbliżonej do oryginału, do wersji zachowanej w pamięci najstarszych mieszkańców okolic Białegostoku.

A zatem, edukacja młodzieży w ramach projektu „Kulturowe Mosty” iść będzie w dwóch przeciwległych kierunkach: w stronę dawnego, zapominanego coraz bardziej świata tradycyjnej wiejskiej kultury i obrzędu oraz super nowoczesnego języka filmu, wideoklipu, rejestracji i ekspozycji obrazu i dźwięku. I spodziewamy się, że z jednej krainy do drugiej wcale nie jest bardzo daleko, jak mogłoby się wydawać. A umiłowanie tradycji, czy troska o zachowanie oryginalnej tkanki naszej kultury może iść z parze z nauką jak najbardziej współczesnych kulturowych trendów, znaków, kodów.

Uzupełnieniem tych dwóch bloków zajęć są warsztaty śpiewu, tańca oraz aktorskie. Dzięki nim młodzi ludzie będą mogli jak najpełniej przygotować się do zaprezentowania swoich umiejętności w wideoklipie i na scenie. Finałem projektu będzie bowiem prezentacja ich umiejętności oraz samego wideoklipu podczas specjalnego pokazu w Teatrze Dramatycznym.

Więcej ▼ Mniej ▲
Dodaj komentarz
Komentuj
Imię lub nick
treść
Komentarze:
Aneta/menadżer kultury;-)
8 sierpnia 2011, 09:56
Brawo Ania:-)
Ania Danilewicz
2 czerwca 2010, 08:46
Lada dzień będzie już cały teledysk. A powyżej film z zajęć
Wysoki
2 czerwca 2010, 07:59
fajnie fajnie a jest trailer z filmu ? bo coś znalezć nie moge
Robert
24 maja 2010, 20:21
No jest fajnie... powoli się wszystko wypełnia, a obecnie Kulturowe Mosty rządzą! ;-)
Anis Danilewicz
24 maja 2010, 18:34
A to dopiero początek ;-) Polecam zdjęcia z badań, na razie na facebooku, już niebawem w lepszej formie - na portalu AO również ;-)
Ola Kozubska
24 maja 2010, 17:19
Już jestem fanką tego filmu. Szczególnie tego, jak z sekundy na sekundę podnosi się poziom energii ...w filmie i we mnie :o)

zobacz pomysły uwolnione w edycjach Akademii OrangeAkademia Orange - Licencja
O ile nie jest to stwierdzone inaczej, to materiały prezentowane w tym serwisie, stworzone w ramach programu Akademia Orange, są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz autorów poszczególnych materiałów. (Więcej informacji o licencjonowaniu materiałów Akademii Orange).


ikona facebook