Akademia Multimediów. Od animacji do interaktywności
Organizator: Fundacja WRO Centrum Sztuki Mediów / Centrum Sztuki WRO
Adres: Kuźnicza 29a, 50-138 Wrocław, woj. dolnośląskie
Partner: Stowarzyszenie Świat Nadziei, Centrum Kultury Wrocław Zachód, Wrocław
Czas trwania projektu: listopad 2009 - maj 2010
Miejsce realizacji projektu: Wrocław, Widok 7
URL: http://wrocenter.pl
Najważniejszymi adresatami tego projektu edukacji medialnej są dzieci, będące nie tylko jego odbiorcami, ale i współtwórcami. Całość pomyślana jest tak, by dzięki atrakcyjnemu programowi edukacyjnemu wciągnąć dzieci w inną niż bierna formę kontaktu ze światem tzw. nowych mediów. Pod okiem doświadczonych artystów, wykonując podczas warsztatów elementy instalacji, dzieci stają się współautorami instalacji wchodzącej w skład wystawy Interaktywny Plac Zabaw.  

Sercem projektu jest stworzenie nowej przestrzeni narracyjnej podczas warsztatów dla dzieci Od animacji do interaktywności. Dzieci pod opieką artystów-animatorów, scenarzystów i specjalistów przygotują podstawę scenariusza (np. na kanwie tradycyjnej baśni), oraz komponenty: scenograficzny, plastyczny, filmowy, który następnie z udziałem zespołu artystów-programistów zostanie opracowany jako schemat interakcji umożliwiający integrację planu żywego i filmowego w inscenizacji. W ten sposób powstanie nowa przestrzeń narracyjna, umożliwiająca współtworzenie przez dzieci własnych historii z przygotowanych uprzednio elementów, doświadczanie podstawowych zjawisk, wykorzystywanych w kreacji – kolorów, dźwięków, form, obrazów, dramaturgii planu żywego i filmowego w czasie rzeczywistym.

Projekt jest skierowany do dzieci w początkowym okresie edukacji, w tym także do dzieci niepełnosprawnych umysłowo. Fundacja WRO współpracuje w tym zakresie ze Stowarzyszeniem Świat Nadziei, które w ramach projektu Sztuka aktywności organizuje różnego rodzaju warsztaty twórcze dla osób o różnym stopniu niepełnosprawności. Zarejestrowany i poddany refleksji proces realizacji warsztatów oraz stworzone przez uczestników warsztatów materiały filmowe wraz z instrukcją staną się szeroko dostępnym materiałem szkoleniowym dla twórców i animatorów kultury.

Czarodziej - nowa instalacja współtworząca wystawę Interaktywny Plac Zabaw

Podczas warsztatów dzieci stworzyły elementy animacji ilustrujące wierszyk Maurice’a Carême’a Czarodziej:

Kładzie cebulę na stół,
Z cebuli robi się wół;
Wół, jeśli się go zawoła,
Przemienia się w węża boa;
Boa w rączego konia,
Który bryka na błoniach;
Koń w pieska, pies w papugę,
A papuga w płastugę.
Kładzie ją za koszulę
I wyjmuje ....cebulę.
I tak w koło Macieju.
Smutny twój los, czarodzieju!

(Tłumaczenie Anna Trznadel-Szczepanek)

Interaktywna zabawa z czarodziejskim wierszykiem Maurice’a Carême’a: bawiąc się dużymi kartami, kładąc je na stole, spróbuj go opowiedzieć w odpowiedniej kolejności. System sterujący animacjami wykonanymi wcześniej przez dzieci podczas warsztatów, reagując na porządek graficznych znaków, będzie prowadził do celu.

Innowacyjne oprogramowanie autorstwa Pawła Janickiego będzie udostępnione jako open source.

Więcej ▼ Mniej ▲
Dodaj komentarz
Komentuj
Imię lub nick
treść

zobacz pomysły uwolnione w edycjach Akademii OrangeAkademia Orange - Licencja
O ile nie jest to stwierdzone inaczej, to materiały prezentowane w tym serwisie, stworzone w ramach programu Akademia Orange, są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz autorów poszczególnych materiałów. (Więcej informacji o licencjonowaniu materiałów Akademii Orange).


ikona facebook