Słowa zaklęte w obrazie, czyli o tym jak tworzy się film. Audiodeskrypcja szansą na zwiększenie dostępu do produkcji audiowizualnych dzieciom niewidomym i słabowidzącym.
Organizator: Fundacja Audiodeskrypcja
Adres: 15-128 Białystok, woj. podlaskie
Partner: Galeria im. Sleńdzińskich
Czas trwania projektu: 01.14.2011 - 31.05.2011
Miejsce realizacji projektu: Białystok
Projekt jest kierowany do dzieci niewidomych i widzących w wieku od 7 do 13 lat. Podczas trwania projektu przeprowadzone były warsztaty filmowo - plastyczne.

W ramach warsztatów dzieci wspólnie: - dowiedzą się na czym polega tworzenie filmu, jakie są jego gatunki, w jaki sposób następuje budowanie postaci i jej charakteru, jakie elementy budują akcję, co wchodzi w skład sceny oraz jaką rolę pełni w filmie dialog, światło, efekty dźwiękowe; - poznają ścieżkę dźwiękową bajki filmowej, wskażą fragmenty scen, które wymagają opisu by stały się czytelne dzieciom niewidomym; - oglądając bajkę w tradycyjny sposób przygotują audiodeskrypcję, dzięki której również dzieci niewidome będą mogły zobaczyć tworzące ją obrazy. Krok po kroku poznają strukturę filmu w oparciu o materiał filmowy i tworzone prace plastyczne, które umożliwią także odnalezienie obrazowych słów do audiodeskrypcji analizowanego filmu. Zebrane słowa utworzą słownik dla audiodeskryptorów, z którego będą mogli korzystać podczas tworzenia audiodeskrypcji dla dzieci. Warsztaty prowadzić będzie instruktor widzący i niewidomy, którzy przygotują scenariusz warsztatów. Rezultatem końcowym pracy dzieci będzie bajka z audiodeskrypcją, która wraz ze scenariuszem, zostanie udostępniona na stronie Fundacji. Bajka dodatkowo zostanie udostępniona na portalu youtube dzięki temu dotrze ona do szerokiej grupy odbiorców {Creative Commons}.

Więcej ▼ Mniej ▲
Dodaj komentarz
Komentuj
Imię lub nick
treść

zobacz pomysły uwolnione w edycjach Akademii OrangeAkademia Orange - Licencja
O ile nie jest to stwierdzone inaczej, to materiały prezentowane w tym serwisie, stworzone w ramach programu Akademia Orange, są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz autorów poszczególnych materiałów. (Więcej informacji o licencjonowaniu materiałów Akademii Orange).


ikona facebook