Skąd jestem? Prywatna historia Kociewia
Organizator: Fundacja "Dobra Wioska"
Adres: Bellottiego 5/50, 01-022 Warszawa, woj. mazowieckie
Partner: Kociewskie Stowarzyszenie Edukacji i Kultury OGNISKO
Czas trwania projektu: styczeń-maj 2010
Miejsce realizacji projektu: Starogard Gdański
URL: http://www.dobrawioska.org/
"Skąd jestem? Prywatna historia Kociewia" to projekt, którego celem było zrealizowanie filmu dokumentalnego przez młodzież z powiatu starogardzkiego. Zakładał 3 etapy pracy nad filmem: część warsztatową, plan zdjęciowy i postprodukcję oraz prezentacje dokumentu. Inicjatorem pomysłu jest Fundacja "Dobra Wioska", a partnerem Kociewskie Stowarzyszenie Edukacji i Kultury "Ognisko". Uroczysta premiera filmu odbyła się 29 maja 2010 roku w kinie "Sokół" w Starogardzie Gdańskim - stolicy Kociewia.  

"Skąd jestem?..." to projekt, w którym młodzież z powiatu starogardzkiego zrealizowała film dokumentalny oparty na wspomnieniach starszego pokolenia, wypowiedziach rówieśników i odkrywaniu miejsc w regionie. Praca odbyła się w 3 etapach. Pierwszy etap - warsztatów kierunkowych - realizowany był w porządku:

- "Kultura i tradycja Kociewia" - Mirosław Moller

- "PR i elementy promocji filmu" - Justyna Wrońska

- "Konstrukcja scenariusza filmowego" - Marek Stacharski

- "Sztuka operatorska" - Łukasz Smolnik

- "Montaż filmu" - Piotr Maszorek

Równolegle do warsztatów operatorskich miał miejsce plan zdjęciowy, podczas którego powstał obszerny, blisko 10 godzinny materiał filmowy. Podobnie odbywały się warsztaty montażowe i "klejenie" dokumentu. Tym samym etapy pierwszy i drugi (postprodukcja filmu) zazębiły się ze sobą.

Otwarciem trzeciego etapu i podsumowaniem poprzednich była uroczysta premiera w kinie "Sokół" (wynajętym specjalnie na tę okazję) przy ponad 200 osobach na widowni. Zaowocowało to zaproszeniami do dalszych pokazów w szkołach oraz załączeniem filmu do "Dziennika Bałtyckiego" (lokalnej gazety) jako promocja innowacyjnych działań młodzieżowych.
 

Podobne zadanie nie było dotychczas realizowane w regionie. Młodzi ludzie zdobyli wiedzę na temat realizacji i promocji filmu, a jednocześnie mieli okazję wejrzenia w swoją historię i lokalne dziedzictwo kulturowe. Udział w projekcie dał im poczucie sukcesu i satysfakcję z tworzenia czegoś na szerszą skalę, współtworzenia kultury. Oto niektóre wypowiedzi uczestników:

"Projekt bardzo mi się podoba, można się z niego dużo nauczyć: jak powstaje film i w ogóle można poznać wielu interesujących ludzi. Powinno być więcej takich projektów" - Iwona

"Uważam, że projekt jest bardzo dobrze zorganizowany. Podoba mi się to, że się dowiadujemy czegoś nowego:) Dla mnie to jest w jakiś sposób przeżycie przygody, ale także zdobycie wiedzy, doświadczenia. Mam w głowie różne pomysły: nawet na jakiś swój film:p Wiec ogólnie mi się podoba, chciałabym powtórzyć projekt: P" - Weronika

"...nawet nie myślałam, że to takie ciekawe będzie; i poznałam parę fajnych osób :D" - Gosia

"Ogólnie to świetna rzecz. Dużo dowiedziałem się o filmach, planach filmowych itp. Poznałem wielu ludzi ... oraz moim zdaniem są świetnie dobrane osoby, tzn. scenarzysta, operator... Czekam na premierę!" - Filip

 

 

Więcej ▼ Mniej ▲
Dodaj komentarz
Komentuj
Imię lub nick
treść
Komentarze:
miki
12 lutego 2013, 14:08
gratuluje świetnego pomysłu, bardzo ciekawy projekt

zobacz pomysły uwolnione w edycjach Akademii OrangeAkademia Orange - Licencja
O ile nie jest to stwierdzone inaczej, to materiały prezentowane w tym serwisie, stworzone w ramach programu Akademia Orange, są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz autorów poszczególnych materiałów. (Więcej informacji o licencjonowaniu materiałów Akademii Orange).


ikona facebook