Etnografika
Organizator: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu
Adres: 41-902 Bytom, woj. śląskie
Partner: „TIKA” Przedszkole Niepubliczne, Specjalny Ośrodek Wychowawczy nr 2 w Bytomiu, ,Polskapress Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, Oddział Prasa Śląsk
Czas trwania projektu: styczeń–czerwiec 2013
Miejsce realizacji projektu: Bytom
Projekt poświęcony odkrywaniu tradycji lokalnej podczas badań terenowych. Zajęcia będą zorganizowane dla trzech różnych grup: przedszkolaków, podopiecznych bytomskiego Specjalnego Ośrodka Wychowawczego oraz młodzieży. Na uczestników czekają warsztaty wprowadzające w narzędzia naukowe współczesnego etnografa oraz przygotowujące do prowadzenia badań w terenie. Część zajęć będzie obywała się w podziemiach oraz w przestrzeni wystawienniczej Muzeum Górnośląskiego. Osiągnięcia uczestników projektu wraz z przygotowanym przez nich materiałem etnograficznym będą dokumentowane na specjalnie utworzonej stronie internetowej. Zebrane materiały dźwiękowe, zdjęcia i filmy wejdą na stałe do archiwum Muzeum i będą wykorzystywane podczas kolejnych zajęć dydaktycznych.

Uczestnicy będą nagrywali wywiady z mieszkańcami regionu na temat tradycji i współczesnych przemian kulturowych związanych z funkcjonowaniem rodziny, religijnością oraz zachowywaniem i zanikaniem dawnych obyczajów i obrzędów. Młodzi etnografowie będą następnie uczyli się, w jaki sposób należy naukowo opracowywać zebrany materiał antropologiczny. Będą ćwiczyć fonetyczne spisywanie relacji, przygotowywanie opisów do kart katalogowych oraz opracowywanie materiału zdjęciowego.

Odkrywanie własnych korzeni to jedno z kluczowych zagadnień w nowoczesnym kształceniu społecznym. Projekt, wykorzystując nowoczesne technologie i atrakcyjny program edukacyjny, stara się pomóc młodym ludziom w budowaniu swej tożsamości i pogłębianiu więzów ze społecznością lokalną. Projekt odpowiada również na potrzebę zajęć muzealnych i etnograficznych dla młodzieży, która w odróżnieniu od dzieci rzadko znajduje dla siebie coś interesującego w edukacyjnej ofercie muzeów.

Strona projektu: http://www.etnografika.muzeum.bytom.pl/

Blog: http://etnografika5.blogspot.com/

Facebook: https://www.facebook.com/pages/Etnografika/145637855592312?ref=ts&fref=ts

Więcej ▼ Mniej ▲
Dodaj komentarz
Komentuj
Imię lub nick
treść

zobacz pomysły uwolnione w edycjach Akademii OrangeAkademia Orange - Licencja
O ile nie jest to stwierdzone inaczej, to materiały prezentowane w tym serwisie, stworzone w ramach programu Akademia Orange, są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz autorów poszczególnych materiałów. (Więcej informacji o licencjonowaniu materiałów Akademii Orange).


ikona facebook