Sztuka na kółkach
Organizator: Stowarzyszenie Historyków Sztuki Oddział w Krakowie
Adres: 31-038 Kraków, woj. małopolskie
Partner: Plenerownia. Studio Projektów Kulturalnych, Dzierzgów
Czas trwania projektu: styczeń-czerwiec 2012
Miejsce realizacji projektu: Iwanowice, Gdów, Paczółtowice, Prandocin, Staniątki, Koniecpol, Zagość, Mstów, Szczekociny, Oksa, Chmielnik , Sędziszów, Chroberz, Aleksandrówka, Pilica, Niedzica
 Projekt „Sztuka na kółkach” ma charakter objazdowych warsztatów prezentujących obiekty zabytkowe w małych wsiach. Swoim zasięgiem ma objąć wiele miejscowości, a uczestnikami warsztatów mogą zostać zarówno dzieci i młodzież, jak i dorośli. W wybranych zabytkach odbędą się interaktywne warsztaty dotyczące sztuki i architektury oraz ochrony i promowania dziedzictwa kulturowego. Zostaną nagrane płyty zawierające multimedialne karty zadań i materiały edukacyjne dla każdego zabytku, treści te zostaną również umieszczone na stronach internetowych projektu.

 Projekt odpowiada na potrzeby mieszkańców małych miejscowości, którzy na co dzień nie mają dostępu do edukacji kulturalnej. Mieszkańcy często nie mają świadomości jaką wartość przedstawiają zabytki, z którymi bezpośrednio się stykają, nie znają podstawowych pojęć pozwalających na świadome odbieranie sztuki oraz nie wiedzą jak dbać o spuściznę kulturową. Uczestnicy warsztatów nauczą się analizy i rozumienia dzieł sztuki oraz docenią ich wartość.
Przedsięwzięcie dotyczy sztuki dawnej, ponieważ jest to temat rzadko podejmowany na organizowanych obecnie w kraju warsztatach artystycznych, tymczasem odbiór sztuki współczesnej jest często niemożliwy bez znajomości dorobku minionych epok. „Sztuka na kółkach” posłuży upowszechnieniu i ochronie regionalnego dziedzictwa kulturowego.
Projekt jest już prowadzony od 2009 roku przez Stowarzyszenie Historyków Sztuki Oddział w Krakowie we współpracy ze Studiem Projektów Kulturalnych Plenerownią. Ta współpraca jest połączeniem fachowości, doświadczenia i wsparcia merytorycznego oraz instytucjonalnego jakie zapewnia SHS z energią, kreatywnością i nowatorskim podejściem do przekazywania wiedzy historycznej, jakie charakteryzuje zespół Plenerowni. Doskonale oddaje to logo projektu, czyli Mona Lisa na hulajnodze, które zarazem przekazuje ideę jaka przyświeca organizatorom akcji: wydostać sztukę z ram i udowodnić, że nie jest ona tak poważna i niedostępna, jak to się często wydaje.

www.sztukanakolkach.pl

facebook

deon.pl

 

Więcej ▼ Mniej ▲
Dodaj komentarz
Komentuj
Imię lub nick
treść

zobacz pomysły uwolnione w edycjach Akademii OrangeAkademia Orange - Licencja
O ile nie jest to stwierdzone inaczej, to materiały prezentowane w tym serwisie, stworzone w ramach programu Akademia Orange, są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz autorów poszczególnych materiałów. (Więcej informacji o licencjonowaniu materiałów Akademii Orange).


ikona facebook