Prowincja?
Organizator: Fundacja Lokalna Akcja Specjalna
Adres: 05-822 Milanówek, woj. mazowieckie
Partner: Fundacja Zmiana,Powiatowa Info,Stowarzyszenie Doliny Zadrny,Sołectwo Okrzeszyn,
Czas trwania projektu: styczeń 2014 - maj 2014
Miejsce realizacji projektu: Okrzeszyn, Tomaszów Mazowiecki
URL: http://www.akcjalokalna.org
Prowincja? Podobno gdzieś jest; tak jak przysłowiowy „koniec świata”. Wszyscy wiedzą, a nikt nie widział. Dla Nowego Jorku prowincją jest Budapeszt albo Ateny. Wrocław, Łódź, Warszawa to „prowincja” dla Berlina, Paryża, Moskwy lub Londynu. Za to wszędzie mieszkają tacy sami ludzie, ani mądrzejsi, ani głupsi. Co robił Bruno Schulz? Opisywał malutkie sklepiki w prowincjonalnym Drohobyczu. Kogo malował Marc Chagall? Biedaków prowincjonalnego, żydowskiego Witebska. Co komponował Fryderyk Chopin? Mazurki i polonezy. Gdzie się urodził i wychowywał Czesław Niemen? W Starych Wasiliszkach i Grodnie. Adam Mickiewicz, Kasia Nosowska, Wilhelm Sasnal, Jarosław Rymkiewicz, Mikołaj Kopernik, Nikifor, Stefan Banach, Tadeusz Różewicz itd. itd. Co ich łączy? Są ze „swoich prowincji”, wielu z nich nigdy jej nie opuściło. Dlaczego turyści odwiedzają Kazimierz Dolny albo Zermatt w Szwajcarii. Ktoś pokazał te miejsca światu, ale kiedyś nie różniły się niczym od podobnych wsi i miasteczek. Jest się czym chwalić! Nieważne, gdzie się urodziłeś albo gdzie mieszkasz. Każde miejsce ma swoją ciekawą historię, rzeczy warte odkrycia i zobaczenia. Wszędzie można robić interesujące rzeczy, rozwijać swoje zainteresowania, tworzyć.

Dzieci i młodzież będą miały za zadanie odkryć, poznać, opisać i udokumentować wszystkie elementy, które mogą stanowić o wyjątkowości ich miejsca zamieszkania. Sami będą tworzyć listę tych atutów, szukać uzasadnienia dla swoich wyborów. Nauczą się korzystać twórczo z internetu, robić i obrabiać zdjęcia, oraz prezentować utworzone treści na różnych platformach internetowych. Dzieci będą miały do odegrania aktywną rolę. To one będą stawiać pytania, ustalać priorytety, podejmować decyzje dotyczące tematów. Opiekunowie projektu będą pełnili rolę mentorów. Wszystkie zebrane materiały zostaną zaprezentowane na specjalnie utworzonej stronie projektu w formie bloga, który będzie mógł być dalej uzupełniany i rozwijany, nawet po zakończeniu projektu.

Więcej ▼ Mniej ▲
Dodaj komentarz
Komentuj
Imię lub nick
treść

zobacz pomysły uwolnione w edycjach Akademii OrangeAkademia Orange - Licencja
O ile nie jest to stwierdzone inaczej, to materiały prezentowane w tym serwisie, stworzone w ramach programu Akademia Orange, są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz autorów poszczególnych materiałów. (Więcej informacji o licencjonowaniu materiałów Akademii Orange).


ikona facebook