Podchody pod PRL
Organizator: Muzeum Historii Polski
Adres: 00-099 Warszawa, woj. mazowieckie
Partner: Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 2, XI Liceum Ogólnokształcące im. Marii Dąbrowskiej
Czas trwania projektu: styczeń-czerwiec 2011
Miejsce realizacji projektu: Kraków
Muzeum PRL-u to krakowski oddział MHP, który realizuje wiele ciekawych projektów historycznych, kulturalnych i edukacyjnych, dokumentuje dzieje Polski w latach 1945-1989, gromadzi materiały prasowe, fotograficzne i audiowizualne, przedmioty codziennego użytku, druki oraz relacje świadków historii. Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Krakowie i XI Liceum Ogólnokształcące w Krakowie uczestniczy w licznych projektach edukacyjnych. 

Podstawowym celem projektu jest zwiększenie wiedzy historycznej dotyczącej dziejów i kultury Polski w latach 1945–1989 wśród gimnazjalistów i licealistów z Nowej Huty, Krakowa i całej Polski poprzez przygotowanie i udostępnienie im samoobsługowej, interaktywnej i multimedialnej lekcji poświęconej historii najnowszej Polski. Młodzi ludzie wybiorą się w fascynującą podróż przez pół wieku historii Polski, jej dziejów oraz kultury. Terenem lekcji będzie Nowa Huta - pierwsze socjalistyczne miasto, na którego przykładzie można poznać losy Polaków po 1945 roku. Uczestnicy lekcji zostaną wyposażeni w karty zadań i odtwarzacz mp4 z bogatym materiałem audiowizualnym: wypowiedziami świadków historii, licznymi fotografiami, fragmentami audycji radiowych i kronik filmowych na temat wydarzeń i zjawisk ówczesnej Polski. Będą się poruszać po wyznaczonej trasie, poznając historię i kulturę Polski i rozwiązując przygotowane zadania. Na kształt scenariusza bezpośredni wpływ będzie mieć młodzież szkolna pracująca pod kierunkiem nauczyciela, dzięki czemu produkt najlepiej spełni oczekiwania nastolatków.
Najnowsza historia Polski jest tą dziedziną historii, której w szkołach ze względu na rozległy program nauczania poświęca się najmniej czasu i uwagi. Tymczasem zespół Muzeum PRL-u, organizując różnego rodzaju projekty, wielokrotnie mógł się przekonać, jak wielka jest potrzeba prezentowania młodzieży tej historii w sposób atrakcyjny, interaktywny i skondensowany. 

Więcej ▼ Mniej ▲
Dodaj komentarz
Komentuj
Imię lub nick
treść

zobacz pomysły uwolnione w edycjach Akademii OrangeAkademia Orange - Licencja
O ile nie jest to stwierdzone inaczej, to materiały prezentowane w tym serwisie, stworzone w ramach programu Akademia Orange, są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz autorów poszczególnych materiałów. (Więcej informacji o licencjonowaniu materiałów Akademii Orange).


ikona facebook